Dünya Tabipler Birliği’nden COVID-19’a karşı mücadelede uluslararası işbirliği çağrısı

"Hep birlikte, pandeminin sonuçlarını hafifletecek stratejiler üzerinde, tedavi ve aşı geliştirilmesi gibi konularda çalışmalar yapabildik. Tek başına hiçbir ülke bu işin altından kalkamazdı, tek başına hiçbir bilim insanı bu zorluğun üstesinden gelemezdi ve tek başına hiçbir hekim gerekli sağlık hizmetini veremezdi. İşbirliği, uluslararası işbirliği bu alanlarda yol açıcıdır"

Dünya Tabipler Birliği’nden COVID-19’a karşı mücadelede uluslararası işbirliği çağrısı

Koronavirüs (COVID-19) pandemisine karşı verilen mücadele dolayısıyla dünyadaki hekimleri onurlandıran bir ödülün Dünya Tabipler Birliği’ne (DTB) verilmesi üzerine Viyana’da yapılan törende konuşan DTB Genel Sekreteri Dr. Otmar Kloiber, uluslararası işbirliğine duyulan ihtiyacı vurgulayarak, COVID-19’a karşı mücadelede benciliğe ve milliyetçiliğe yer olmaması gerektiğine ilişkin çağrıda bulundu.

“Bencilliğin ve milliyetçiliğin zamanı değil”

DTP Genel Sekreteri Dr. Otmar Kloiber, Viyana’da DTÖ’ye Altın Ok Ödülü verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ödülü tüm dünyada pandemiyle savaşan doktorlar adına aldıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

Hep birlikte, pandeminin sonuçlarını hafifletecek stratejiler üzerinde, tedavi ve aşı geliştirilmesi gibi konularda çalışmalar yapabildik. Tek başına hiçbir ülke bu işin altından kalkamazdı, tek başına hiçbir bilim insanı bu zorluğun üstesinden gelemezdi ve tek başına hiçbir hekim gerekli sağlık hizmetini veremezdi. İşbirliği, uluslararası işbirliği bu alanlarda yol açıcıdır. Ve hep birlikte ileriye yol alırken aynı zamanda paylaşmalıyız da. Hiç kimseyi, kolayca örselenebilir insanları ve devletleri ihmal etmemek için. Günümüz bencilliğin ve milliyetçiliğin zamanı değildir.

Hükümetlere eleştiri

Dr. Otmar Kloiber sözlerinin devamında “Hekimlerinize, hemşirelerinize ve diğer sağlık çalışanlarına yardımcı olabilirsiniz. Teması azaltın, mesafeyi koruyun, maske takın, hijyen kurallarına uyun ve en önemlisi aşı olun. “Normal yaşam” denebilecek bir duruma ulaşmak için elimizdeki en iyi ve tek şans budur” dedi. “Bütçeleri kısmanın bedeli bugün çok sayıda ölümle ve zarar gören ekonomilerle ağır biçimde ödenmektedir” diyen Dr. Kloiber, sağlık harcamalarında uzak görüşlü olmayan kısıtlamalar için hükümetleri eleştirerek şunları kaydetti:

Güçlü sağlık sistemleri zayıf olanlardan daha iyidir. Evrensel sağlık hizmeti kapsamı pandemi dönemlerinde daha da önemlidir. Herkesin erişebildiği yüksek nitelikli sağlık hizmetleri uygun yatırımları, sağlam finansmanı ve dayanıklı ihtiyat kapasitelerini gerektirir. Geçtiğimiz yıllarda sağlık hizmeti sistemlerini katı maliyet-etkililik anlayışıyla yöneterek tasarruf sağlamış olabiliriz. Hatta bazı sağlık hizmetlerini asgari düzeye gelinceye kadar kemer sıkma önlemleriyle kısıtladık. Bunlar hep dar görüşlü ekonomik stratejilerdi ve bedeli de yitirilen çok sayıda yaşamla ve ekonominin uğradığı ağır zararlarla ödenmiş oldu.

DTB Başkanı Dr. David Barbe ise “Hekimler, COVID-19’lu hastalarına bakım sağlarken bilinçli bir tutumla çok tehlikeli bir durumda mesleklerini uyguladılar; üstelik bunu çoğu kez hiç de ideal sayılmayacak koşullarda yaptılar. Hastalarına ve toplumlarına karşı görevleri neyi gerektiriyorsa onu yaptıkları için on binlerce hekim hastalandı, binlercesi de yaşamını yitirdi. Hekimler, hastaları ve meslektaşları adına seslerini yükselttiler, yeterli koruyucu donanım, hastane hizmetlerine daha iyi erişim, donanım ve yaşam kurtarıcı tedavi, aşıların hızla yerlerine ulaştırılması ve hastalık yükünün azaltılması, yaşam kurtarılması ve bu yıkıcı pandemiye son verilmesi için sorumlu sosyal politikalar istediler” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ttb.org.tr

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur