Danıştay, Çevre Bakanlığı ve Hattat Holding’in itirazını reddetti: “Bu karar, termik santralin Amasra coğrafyasından silineceği müjdesidir”

Bartın Platformu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hattat Holding'in Amasra’da termik santral kurmaya kesinlikle yer olmadığına ilişkin karara yaptıkları itirazın Danıştay tarafından reddedildiğini duyurdu. Platform, Bakanlık ve şirkete seslenerek "Amasra’da termik santral yapma sevdasına son verin" çağrısında bulundu

Danıştay, Çevre Bakanlığı ve Hattat Holding’in itirazını reddetti: “Bu karar, termik santralin Amasra coğrafyasından silineceği müjdesidir”

Hattat Holding tarafından Bartın Amasra’da yapılmak istenen termik santrale yer açmak için 2016 yılında 1/100.000 ölçekli Zonguldak-Bartın-Karabük Çevre Düzeni Planı’nda hukuksuz bir düzenleme yapılmıştı. Bu plan ile alt ölçekli çevre düzeni planlarında daha önce turizm, balıkçılık, orman, tarım ve yerleşim alanı olarak görülen saha, termik santral alanı olarak değiştirilmişti. Bartın Platformu ve Bartın Belediyesi’nin mahkemelere yaptığı başvurular ile bu değişiklikler iptal edilmişti.

Bartın Platformu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hattat Holding’in Amasra’da termik santral kurmaya kesinlikle yer olmadığına ilişkin karara yaptıkları itirazın Danıştay tarafından reddedildiğini duyurdu.

Platform tarafından yapılan yazılı açıklamda, “Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 2020/481 YD İtiraz sayılı 20.11.2020 tarihli kararı ile ‘Yürütmenin Durdurulması’ kararına yapılan itirazı reddettiğini dün (24.02.2021) UYAP sistemine yüklemek suretiyle açıklamıştır. İtirazın reddi kararında Danıştay 6. Dairesinin 07.11.2019 tarihli Yürütmenin Durdurulması kararının usul ve yasaya uygun olduğu ve kararın kaldırılmasını gerektiren durum olmadığı açıklanmıştır” denildi.

“Termik santral başvurusu tamamen iptal edilsin”

Bu kararın, Amasra’ya bağlı Tarlaağzı ve Gömü köylerinin bulunduğu alanın turizm, tarım, balıkçılık, kent ve kültür kimliğine aykırı olarak termik santral yapılamayacağının bir kez daha yargı tarafından onaylandığının kanıtı olduğunu vurgulayan Bartın Platformu, sözlerinin devamında şunları kaydetti:

Bu karar; termik santralin Bartın-Amasra coğrafyasından, haritalardan kesin olarak silineceği müjdesidir. Bu güzel haberi halkımızla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Mahkeme salonlarında hukuki beyanda bulunmak yerine Bartın Platformu çatısı altında mücadele eden Bartın-Amasra halkına “güruh” deme hadsizliğini gösteren şirket temsilcilerini, Amasra’da termik santral yapma sevdasına son vermeye çağırıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat Kurum’u da en son 4 Şubat 2021 tarihinde Ankara’da bakanlıkta yapılan İnceleme Değerlendirme Kurulu Toplantısı’nda ÇED süreci durdurulan termik santral başvurusunu tamamen iptal etmeye çağırıyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur