Halkevleri 89. kuruluş yıldönümünü online etkinlikle kutladı: Ödüller pandemide direnenlere

Halkevleri'nin 89. kuruluş yıldönümü pandemi koşulları nedeniyle online bir etkinlikle kutladı. Emre Canpolat’ın sunduğu gecede, İlkay Akkaya, Mustafa Özarslan, Praksis, Feryal Öney, Haluk Tolga İlhan ve Praksis sahne aldı. Ödüller pandemide direnenlere gitti

Halkevleri’nin 89. kuruluş yıldönümü pandemi koşulları nedeniyle online bir etkinlikle kutladı. Emre Canpolat’ın sunduğu gecede, İlkay Akkaya, Mustafa Özarslan, Praksis, Feryal Öney, Haluk Tolga İlhan ve Praksis sahne aldı. Ayrıca bu yıl 9’uncusu dağıtılan Halkevleri Basın, Sanat ve Dayanışma ödülleri de sahiplerini buldu.

Halkevleri’nin Youtube kanalından canlı yayımlanan etkinlik Halkevleri Onursal Genel Başkanı Abdullah Aydın’ın selamlama konuşması ve bir şiir okumasıyla başladı.

Bu yıl basın, sanat ve dayanışma ödülleri pandemi direnişi sürdürenlere ve direnişe ses olanlara gitti. Evrensel’den Eylem Nazıler, ANKA’dan Tamer Arda Erşin, Anayurt’tan Demet Aran, BirGün gazetesi adına Yaşar Aydın, Mezopotamya Ajansı, Can TV’den Özge Erdoğan, Deutsche Welle’den Burcu Karakaş, Fox TV’den Nazlı Yerebasmaz, Artı TV’den Dilek Dindar, Halk TV’den Gül Gündüz ve Sendika.Org’dan Vecih Cuzdan ve Murat Bay’a basın ödülü verdi.

Muhabirlerimiz Vecih Cuzdan ve Murat Bay, pandemide uluslararası çekişmelere malzeme yapılarak Türkiye-Yunanistan sınırına yığılan ve hastalık, soğuk, polis saldırıları arasında bırakılan mültecilerle ilgili haberleri nedeniyle ödüle layık görüldü.

Merttürk: “Tarihimizin bizlere yüklediği sorumlulukları biliyoruz”

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk program esnasında yaptığı konuşmada direnenleri selamlayarak mücadeleyi umutla büyütme çağrısı yaptı:

Umutsuzluğa kapıldığında 8 Martlara bak, umutsuzluğa kapıldığında işçi sınıfının mücadelesinin ve dayanışmasının günü 1 Mayıs’a bak, umutsuzluğa kapıldığında Haziran İsyanı’na bak, umutsuzluğa kapıldığında Boğaziçi’ne bak.

Önümüz bahar, yan yana gelebileceğimiz günler yakın. Bu süreci de hep birlikte örgütlü aşabileceğimize inanıyorum. Herkesi Halkevleri’nde mücadeleye davet ediyorum.

Halkevci yoldaşlarım, tarihimizin bizlere yüklediği sorumlulukları biliyoruz. Aydınlık bir gelecek iddiamızı en yakınımızdan başlayarak memleketin dört bir yanında örgütleyeceğimize şüphem yok. Yorulduğunda unutma, omzuna yaslanacağın yoldaşın yanı başında…

89 yaşımız kutlu olsun. Hepimize kolay gelsin, yolumuz açık olsun.

Pandemide direnenlere….

Dayanışma ödülleri ise pandemi ile mücadelede yaşamını yitiren Prof. Dr Cemil Taşçıoğlu ve tüm hekimler şahsında TTB adına Vedat Bulut, Devrimci Sağlık Sendikası üyesi Reyhan Karadeli, SES Ankara Şube Eş Başkanı Nazan Karacabey, Dr. Çağhan Kızıl, Boğaziçi Dayanışması, Gülistan İçin Adalet Komisyonları, Cargill direnişçileri, İSİG Meclisi adına Murat Çakır, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, Pelin Buzluk ve Solfasol TV’ye verildi.

Pandemide yaşanan her şeyi çizgileri ile hafızalara kazıyan, “Sınıfsız, sömürüsüz bir dünya için karalıyorum” diyen Aslı Alpar’a da sanat ödülü verildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur