Boğaziçililer, gözaltındaki arkadaşları için adliye önündeydi: “Susmuyoruz, korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz”

Boğaziçili öğrenciler ve gözaltındaki öğrencilerin aileleri kayyum rektöre karşı düzenlenen eylemlerde gözaltına alınanları almak için Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önündeydi. Öğrenciler adliye önünde basın açıklaması yaparak gözaltıların serbest bırakılmasını talep ettiler. Bekleyiş uzun süre devam etti

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı düzenlenen eylemlerde gözaltına alınan 51 öğrenci Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine getirildi. 51 öğrenci mahkemeye çıkarılmayı, yüzlerce arkadaşı da onları almak için adliye önünde bekledi.

Adliye önünde açıklama yapan Boğaziçili öğrenciler, iki gün içinde yaklaşık 350 kişinin gözaltına alındığını hatırlatarak “Susmuyoruz, korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi. Açıklama sırasında sık sık “Cinsiyetçi rektör istemiyoruz”, “Homofobik rektör istemiyoruz”, “Kayyumlar gidecek, biz kalacağız” sloganları atıldı.

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum olarak atanması, yıllardır yaşadığımız OHAL uygulamalarının bir başka örneği olarak karşımıza çıktı” diyen Boğaziçili öğrenciler, şiddet içermeyen rektör karşıtı eylemlere yönelik polis saldırılarına tepki gösterdi.

Açıklamada ayrıca, Boğaziçi’nde faaliyet yürüten LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün, siyasi iktidarın desteğiyle başlatılan hedef gösterme ve linç kampanyaları sonucunda kayyum rektör Melih Bulu tarafından kapatıldığı hatırlatıldı.

“Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın”

Sadece üniversitemiz özelinde değil, bütün Türkiye’de eşitlikçi, demokratik, özgür ve özerk bir üniversite sistemi istiyoruz” denilen açıklamada, bütün saldırılara, hedef göstermelere, zora ve zorbalığa karşı mücadelenin devam edeceği vurgulandı.

Boğaziçili öğrenciler açıklamada şu talepleri sıraladı:

  • Gözaltına alınan ve tutuklanan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.
  • Üniversitemizi abluka altına alan polis ordusu geri çekilmelidir.
  • Başta Melih Bulu olmak üzere, tüm kayyum rektörler derhal istifa etmelidir.
  • Rektörlük seçimleri üniversitenin tüm bileşenlerinin katılımıyla yapılmalıdır.

Şen: “Kayyuma karşı mücadelemiz sürecek”

Boğaziçi Üniversitesi’nde 4 Ocak’taki eylemin ardından ev baskınıyla gözaltına alınan LGBTİ+ aktivisti Yıldız İdil Şen, “Bizler ilk günden beri dile getiriyoruz; kayyum rektör LGBT+’lara yönelik nefreti daha da körüklüyor. Kayyuma karşı mücadelemiz sürecek” dedi.

Eylemi yerinde takip eden Sendika.Org muhabirine konuşan Şen, herkesi mücadeleye sahip çıkmaya ve dayanışmaya çağırdı.

Adliye önünde bekleyiş sürüyor.

Saat 19.00’a yaklaşırken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal açıklama yaptı.

Adliye önünde bekleyenler sloganlarla savcılık sorgusu devam eden öğrencilere destek verdi.

Ardından saat 21.00’e yaklaşırken basın mensupları ve milletvekilleri haricinde bekleyenler alandan ayrıldı.

Boğaziçi Hukuk hesabından yapılan açıklamaya göre, gözaltında bulunan 51 kişiden 12’si ev hapsi, 9’u adli kontrol ve 30’u tutuklama talebi ile Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği, tüm avukatları Çağlayan Adliyesine Boğaziçili öğrencileri sahiplenmeye çağırdı.

Avukatlar adliye önünde öğrencilerin sadece kol kola girdikleri için tutuklamayla sevk edildiğini belirttiler. Adliye içinde ise avukatlar sevk kararına ilişkin değerlendirme yapıyor.

Sosyal medyada öğrenciler, #Arkadaşlarımızıİstiyoruz diyerek tweet zinciri yapıyor.

9 öğrenci adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Adliyeden ayrılan öğrenciler, ev hapsi ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen arkadaşlarının acilen serbest bırakılmasını talep ettiler.

Avukatlar, meslektaşlarını adliyeye davet ediyor.

Avukatlar mahkemeye getirilen üniversitelileri alkışlarla karşıladı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur