Boğaziçi Avukat Koordinasyonu: “Polis aileleri arayıp tehdit ediyor, takipçisi olacağız!”

Avukatlar, çok sayıda üniversitelinin ailelerinin polis olduğunu beyan eden kişiler tarafından telefonla aranarak, ailenin davranışına göre, ‘çocuğunuzun psikolojisini merak ettik’ten ‘çocuğunuzun geleceğini karartırız’a evrilen tehditkâr konuşmalar yapıldığını açıkladı

Boğaziçi Avukat Koordinasyonu: “Polis aileleri arayıp tehdit ediyor, takipçisi olacağız!”

Boğaziçi Üniversitesi’ne “kayyum rektör” atanması nedeniyle yaklaşık bir aydır sürdürülen barışçıl protesto gösterilerinde 500’ün üzerinde öğrenci gözaltına alındı, 11 öğrenci tutuklandı, çok sayıda ev hapsi ve adli kontrol kararı verildi.

Bu süreçte üniversitelilere hukuki destek sunan Boğaziçi Avukat Koordinasyonu, bir açıklama yayımlayarak polisin saldırılarını artık aileleri telefonla tehdit etmeye kadar vardırdığını belirtti.

“Çocuğunuzun geleceğini karartırız”

Boğaziçi Avukat Koordinasyonu’nun açıklamasında şöyle denildi:

Gözaltı işleminin kendisi de dahil olmak üzere, sürecin her aşaması öğrencilerin temel hak ve özgürlüklerinin ihlali, kolluk kuvvetlerinin suç niteliğindeki eylemleri ile geçmiştir. Ters kelepçe, gaz sıkma, saatlerce aç susuz bekletme, darp, kötü muamele, taciz vb. uygulamalara ek olarak dün itibarıyla çok sayıda öğrencinin aileleri polis olduğunu beyan eden kişiler tarafından telefonla aranarak, ailenin davranışına göre, ‘çocuğunuzun psikolojisini merak ettik’ ten ‘çocuğunuzun geleceğini karartırız’a evrilen tehditkâr konuşmalar yapılmıştır.

Kolluk kuvvetlerinin bu eylemi hem öğrencilere hem de ailelerine karşı ‘suç’ teşkil etmektedir.

Polis suç işliyor

Kolluk kuvvetleri, reşit bireyler olan üniversite öğrencilerine karşı, Avrupa İnsan Hakları

Sözleşmesi hükümlerinin ve Anayasa’nın Özel hayatın Gizliliği başlıklı 20. Maddesinin ihlal ederek suç işlemektedirler.

Ailelere karşı ise “tehdit” suçunu işlemektedirler.

Biz Boğaziçi Üniversitesi protestolarına katılan öğrencilerin avukatları olarak, kolluk kuvvetleri tarafından tehdit amaçlı aranan aileler ve öğrenciler adına ayrı ayrı suç duyurusunda bulunacağımızı, konunun takipçisi olacağımızı, hak ihlallerine karşı tüm yasal yollara başvuracağımızı kamuoyuna bildiririz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur