Birleşik Mücadele Güçleri eyleminde gözaltına alınanlar serbest bırakılmıştı: İki kişi yeniden gözaltında

4 Şubat'ta Kadıköy'deki Birleşik Mücadele Güçleri eyleminde gözaltına alınan 61 kişinin adliyeye getirildi. Kartal’daki Anadolu Adliyesi önünde açıklama yapılmasına izin vermeyen polis, gözaltılar için bekleyen yurttaşları da engelledi. Adliyeye getirilen 61 kişiden 8'i serbest bırakıldı. Adli kontrol istemiyle Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edilenlerden altı kişi hakkında ev hapsi ile birlikte yurtdışı çıkış yasağı verildi. 14 kişi için ise yurtdışı çıkış yasağı ve karakola imza verme adli kontrol şartları uygulandı. Tutuklama talebiyle sevk edilenlerin 24'üne ev hapsi verildi kalanlar imza verme ve yurtdışı yasağı adli kontrolleriyle serbest bırakıldı. serbest bırakılan Hasan Koral Hacıbeyoğlu ile Ali Hasan Akgül serbest bırakılmalarının ardından TEM polisleri tarafından yeniden gözaltına alındı

Birleşik Mücadele Güçleri eyleminde gözaltına alınanlar serbest bırakılmıştı: İki kişi yeniden gözaltında

4 Şubat’ta Kadıköy’deki Birleşik Mücadele Güçleri eyleminde gözaltına alınan 61 kişinin adliyeye getirildi. Kartal’daki Anadolu Adliyesi önünde açıklama yapılmasına izin vermeyen polis, gözaltılar için bekleyen yurttaşları da engelledi.

Kartal Kaymakamlığı’nın eylem-etkinlik yasağını gerekçe gösteren polis, bekleyişini sürdüren yurttaşlara “Beş kişiden fazla yan yana durulmayacak” dedi.

Herhangi bir eylemin yapılmadığını ve sadece beklediklerini belirten HDP’lilere, adliye önünde toplu durmayacaklarını söyleyen polis, bu anları kaydeden Sendika.Org muhabirini de engellemeye çalıştı.


Adliyenin önünde ve çevresinde kalabalık bir bekleyiş olmamasına rağmen polis “dağılın” anonsu yaparak, “Dağılmadığınız takdirde müdahale edilecektir.” dedi.

5 kişi serbest bırakıldı

Adliyeye getirilen 61 kişiden 5’i savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Geri kalan 56 kişinin savcılık sorgusu tamamlandı. Savcılık sorgusunun ardından karar için 1 saatlik ara verildi. Adliye çevresinde bekleyen yurttaşlara polis tacizi sürüyor. Kavaklı Cami önünde bekleyenleri polis çevirdi. Akrep aracı geldi.

33 kişi tutuklamaya sevk edildi

Gözaltına alınanlardan şimdiye kadar 8 kişi serbest bırakılırken, 20 kişi adli kontrol talebiyle, 33 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Tutuklamaya sevk edilenler ise şöyle:

Besra İşsever, Ekinsu Aktaş, Elif Torun Öneren, Emrah Tuncer, Eylem Saruca, Ezgi Yergin, Hıdır Devrim, Ali Bal, Hüseyin İldan, Selvinaz Göçmez, Şahin Tümüklü, Ümmühan Özdemir, Elif Bulut, Hasan Hüseyin Yeşilova, Melek Bulut, Muhammed Bedran Çoğaltay, Yılmaz Çoruk, Zarife Çamalan, Erkan Tepeli, Hasan Koral Hacıbeyoglu, Leyla Aygün, Pınar Türk, Özge Elvan, Volkan Atmaca, Abdülkerim Satış, Ali Hasan Akgül, Cevdet Konak, Eren Kaya, Metin Özken, Mikail Selçuka, Taylan Öztaş, Yunus Özcan

6 kişiye ev hapsi, 14 kişiye adli kontrol

Adli kontrol istemiyle Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edilenlerden altı kişi hakkında ev hapsi ile birlikte yurtdışı çıkış yasağı verildi. 14 kişi için ise yurtdışı çıkış yasağı ve karakola imza verme adli kontrol şartları uygulandı.

Tutuklama sevk edilenler de serbest bırakıldı

Tutuklama talebiyle sevk edilen 33 kişinin tamamı çeşitli adli kontrollerle (yurtdışı yasağı, karakola imza verme ve ev hapisleri) serbest bırakıldı.

İki kişi gözaltına alındı

Kadıköy’deki eyleme katıldıkları için yargılanan ve serbest bırakılan Hasan Koral Hacıbeyoğlu ile Ali Hasan Akgül serbest bırakılmalarının ardından TEM polisleri tarafından yeniden gözaltına alındı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur