Kendi sözlerini unutup “Onurlu, ahlaklı kadın bir sene beklemez” diyen Özlem Zengin’e hatırlatmalar

TBMM'deki çıplak arama tartışmasında AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in sarfettiği, "Onurlu, ahlaklı kadın bir sene beklemez" sözlerine tepki yağıyor. Zengin'in 2017 yılında başka bir konuşmasında pek çok kadının şiddete maruz kaldığında bunu söyleyemediklerini bizzat dile getirdiği görülüyor

Kendi sözlerini unutup “Onurlu, ahlaklı kadın bir sene beklemez” diyen Özlem Zengin’e hatırlatmalar

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in Meclis Genel Kurulu’nda çıplak arama tartışması sırasında sarf ettiği sözlere yönelik tepkiler devam ediyor. Geçen günlerde “Bu kadın buna eğer maruz kalıyorsa dakikasında bundan rahatsızlığını beyan eder, bir sene beklemez. Onurlu kadın, ahlaklı kadın bir sene beklemez” diyen Zengin’in, 29 Kasım 2017’deki bir konuşması sırasında ise “Kadınlar çok zor durumda, kadınlar gördüğü şiddeti söyleyemiyor, hiç kimseyle paylaşamıyor” dediği hatırlatıldı.

Cezaevlerindeki çıplak arama Meclis Genel Kurulunda tartışma konusu oldu. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, tutuklanan Hakkari Belediye Eş Başkanı Dilek Hatipoğlu’nun çıplak aramaya maruz kaldığını ve darp edildiğini anlattı. Beştaş bu uygulamanın sona ermesini, buna imkan tanıyan yönetmeliğin iptalini istedi.

Kanun görüşmeleri sırasında söz alan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da bu uygulamaya maruz kalan kişilerle ilgili örnekleri hatırlattı ve AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’den özür beklediğini söyledi.

Uşak’taki çıplak arama iddialarının gerçek olmadığının ortaya çıktığını savunan Zengin, suç duyurularının yapıldığının hatırlatılması üzerine, “Suç duyurusu olaydan hemen sonra olur, bir kadını çıplak arayacaksın, bu kadın buna eğer maruz kalıyorsa dakikasında bundan rahatsızlığını beyan eder, bir sene beklemez. Onurlu kadın, ahlaklı kadın bir sene beklemez. Bu, kurgusal bir harekettir ve biliyoruz ki size bir ‘Aferin’ geldi. Hapisteki bu çıplaklıkla alakalı mevzuyu başlatan FETÖ’cü kadınlara bekledikleri yerden bir takdirname geldi” dedi.

Milletvekilleri sosyal medyada tepki gösterdi.

“Yıllar geçti söyleyemedim”

Beyaz Show’a bağlanarak “Çocuklar ölmesin” dediği için “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla geçmişte hapis cezası verilen öğretmen Ayşe Çelik de AKP’li Zengin’e tepki gösterdi.

Sosyal medyada kadınlar çıplak arama dayatmalarını anlatıyor.

4 yıl önceki Özlem Zengin

Özlem Zengin’in 29 Kasım 2017’de, “Hiç kimse, hiçbir kadın gözünde bir morluk varken, kapısını bir duvara vurduğunu söylemesin. Gerçeği söylesin ve size şunu söyleyeyim. Yapılan bir sürü araştırma, eğitimli kadınların, eğitimsiz kadınlara yakın oranda şiddet gördüğünü bize söylüyor. Ama biliyor musunuz? Eğitimli kadınlar çok zor durumda. Bunu söyleyemiyorlar. Bunu paylaşamıyorlar” dediği ortaya çıktı.

Üniversitelilere çıplak arama işkencesi

Ayrıca 5 Şubat’ta İzmir Üniversite Dayanışması’nın çağrısı ile yapılan Boğaziçi direnişine destek eyleminde darp edilerek gözaltına alınanlardan 2 üniversiteli kadına çıplak arama dayatıldığını İzmir Öğrenci Kolektifleri’nden bir üniversiteli sosyal medyada anlatmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur