“95 milyar dolar rezervimiz var” diyen Erdoğan’a düzeltme: “O, brüt! Net rezerv eksi 45 milyar dolar!”

Erdoğan'ın söz ettiği 95 milyar doların brüt rezerv miktarı olduğunu, net rezervin ise 14 milyar dolar olduğunu belirten Sönmez, 59 milyar dolarlık kiralanmış dövizin de çıkarılması ile birlikte "net eksi 45 milyar dolar" olduğunun görüleceğine dikkat çekti

“95 milyar dolar rezervimiz var” diyen Erdoğan’a düzeltme: “O, brüt! Net rezerv eksi 45 milyar dolar!”

Tayyip Erdoğan, partisinin İzmir kongresinde yaptığı konuşmada muhalefetin Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin tüketildiğine ilişkin eleştirilerine yanıt vererek şöyle konuştu:

Şu anda Merkez Bankası’nın döviz rezervi sıfırlandı, diyorlar. Hatta daha da ileri gittiler, ‘sıfırlandı’ dediler. Göreve geldiğimizde 23,5 milyar dolar döviz rezervi vardı Merkez Bankası’nın, şimdi 95 miyar dolar rezervimiz var. Ama bir rakam daha söyleyeceğim. Başbakanlığım döneminde bu döviz rezervi 132 milyar dolara çıktı ondan sonra bir düşüşle 95’e indik. Biz yeniden 132’ye de çıkarız, 200’e de çıkarız. Çünkü biz bu işi biliyoruz.

İktisatçı-yazar Mustafa Sönmez ise Erdoğan’ın iddiaları karşısında bir düzeltme yaptı. Erdoğan’ın söz ettiği 95 milyar doların brüt rezerv miktarı olduğunu, net rezervin ise 14 milyar dolar olduğunu belirten Sönmez, 59 milyar dolarlık kiralanmış dövizin de çıkarılması ile birlikte “net eksi 45 milyar dolar” olduğunun görüleceğine dikkat çekti.

zxcvzs

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur