Yusufeli’deki yerleşim birimi taşınacak: “Sebep baraj yapımı mı, yoksa maden arama faaliyetleri mi?”

TEMA) Vakfı'nın açıklamasına göre Artvin'in yüzde 71'in maden arama, işletme faaliyetleri için ruhsatlanmış durumda. Yusufeli ve Murgul ilçeleri başta olmak üzere çoğu ilçe için maden arama-işletme ruhsatları söz konusu. Öte yandan Yusufeli ilçesine Türkiye'nin en büyük dünyanın da üçüncü büyük barajı yapılıyor. Artvin'in yaklaşık 40 km güneybatısında ve Çoruh Nehri üzerindeki Yusufeli ilçesinin 10 km uzağında yer alan baraj yapımı sebebiyle Yusufeli'ndeki yerleşim biriminin taşınması gündemde

Yusufeli’deki yerleşim birimi taşınacak: “Sebep baraj yapımı mı, yoksa maden arama faaliyetleri mi?”

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfı’nın açıklamasına göre Artvin’in yüzde 71’in maden arama, işletme faaliyetleri için ruhsatlanmış durumda. Yusufeli ve Murgul ilçeleri başta olmak üzere çoğu ilçe için maden arama-işletme ruhsatları söz konusu.

Öte yandan Yusufeli ilçesine Türkiye’nin en büyük dünyanın da üçüncü büyük barajı yapılıyor. Artvin’in yaklaşık 40 km güneybatısında ve Çoruh Nehri üzerindeki Yusufeli ilçesinin 10 km uzağında yer alan baraj yapımı sebebiyle Yusufeli’ndeki yerleşim biriminin taşınması söz konusu.

Yöre halkı yerleşim birimlerinin hemen yakınındaki tepeye taşınacağını ifade ederek, “Duyumlarımıza göre baraj suyunun kaplayacağı alanda da maden varmış. Acaba diyoruz önümüzdeki sene hazır yerleşim yeri taşınmış iken ve alan boşaltılmış iken baraj sularının kaplayacağı alanda su tutmaya başlamadan evvel maden çıkarması yaparlar mı? Önümüzdeki seneler de bekleyip göreceğiz” dedi.

Şimdiki yerleşim birimi

Yeni yerleşim birimi

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur