“Ya bu memlekette kadın cinayetleri son bulacak ya da bu kentler ateş alacak!”

"Buse'nin suç ortağıyız" diyen Kadın Savunma Ağı, tüm kadınları "bulundukları kentlerde birbirinin ateşi olmaya, örgütlü erkek egemenliğine karşı el birliği yapmaya, birbirinin sesi olmaya ve erkek iktidarları yerinden oynatmak için mücadeleye" çağırdı

Kadın Savunma Ağı, Buse Üçer’in kadın cinayetlerine karşı attığı “Bu şehri ateşe vereceğimiz günler yakın” tweet’i nedeniyle gözaltına alınması ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada tüm kadınlar “bulundukları kentlerde birbirinin ateşi olmaya, örgütlü erkek egemenliğine karşı el birliği yapmaya, birbirinin sesi olmaya ve erkek iktidarları yerinden oynatmak için mücadeleye” çağrıldı.

Açıklamanın tamamı:

Buse’nin suç ortağıyız

Dün 2020’nin son saatlerini yaşarken Kadın Savunma Ağı üyesi Buse Üçer, Ankara Mor Mekan’dan çıkarken gözaltına alındı. Yol üstünde hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle önü kesilen arkadaşımızın avukatıyla sağlıklı bir görüşme yapmasına engel olundu. Sokağa çıkma yasağına 45 dakika kala, hangi dava konusu hakkında yakalama kararı olduğunu sorduğunda ise arkadaşımız darp edilerek, zorla gözaltı aracına bindirildi. Avukatlarımızın arkadaşımızın yanına ulaşması üzerine sosyal medya paylaşımının sebep gösterildiğini öğrendik. O paylaşımda ne mi yazıyordu? “Bu kenti ateşe vereceğimiz günler yakın!”

Buse, 29 Aralık’ta 4 kadının erkek şiddeti sonucu katledilmesi üzerine bu tweet’i atmıştı. Bu söz hepimizin birbirine sözü, bu söz kadınları katledenlere ve bu katliama izin verenlere karşı mücadelemizin sözü… Çünkü bu memlekette bir gün içerisinde 4 kadın katlediliyor. Pandeminin en büyük yükünü kadınlar çekiyor. Emeğimiz, bedenimiz ve tüm yaşamımız birtakım erkekler tarafından şiddetle denetim altına alınmaya çalışılıyor. Bu erkek şiddeti kadın düşmanı AKP ve yandaşları tarafından meşru kılınıyor. Her fırsatta İstanbul Sözleşmesi’ne başka bir saldırı oluyor. Toplumun gözü önünde suç işleyenler devleti yönetirken, kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesini savunan kadınlar ise eylemlerde hedef gösteriliyor, psikolojik şiddete uğruyor, bir akşam yolu kesilerek gözaltına alınıyor.

Örgütlü bir kötülük ile karşı karşıyayız

Devletin tüm kurumları; yargısı, polisi, medyası ve devleti şahsı ilan eden Erdoğan kadın düşmanlığını örgütleyerek suç işlemeye devam ediyor. Fakat onların erkek iktidarlarının karşısında korkusuzca eşitlik ve özgürlük mücadelesini büyüten kadınlar var! Birbirinden vazgeçmeyen, birbirini tanımasa da erkek şiddeti karşısında birbirini savunan, tek bir kadının bile kirpiği yere düşmesin diye her yeni yıla mücadele sözü vererek başlayan, kadınlar var!

Senin için, benim için, Buse için, hepimiz için sesimiz yankılansın: “Eğer bir kadın karanlıktan korkarsa bu kenti ateşe veririz!”. Elden ele yaydığımız bu mücadele hepimizin, kulaktan kulağa fısıldadığımız bu söz hepimizin. Biz Buse’nin suç ortağıyız. Ya bu memlekette kadın cinayetleri son bulacak, ya da bu kentler ateş alacak. Buse’yi derhal serbest bırakın!

Erkek egemenliğinin karşısına cesaretle dikiliyoruz

Tacizcilerin, tecavüzcülerin, kadın düşmanlarının uykularını kaçırmaya devam edeceğiz. Hukuksuzluğu kendine yol bilen Ankara Emniyeti’nin uykuları kaçmaya devam etsin, çünkü biz sokaklardan vazgeçmiyoruz. Sırtlarını sıvazladığınız katillerden de kadınları ve kadın mücadelesini hedef gösterenlerden de hesap soracağımız günler yakın!

Sözümüzün gerçekliğini mücadelemizde göreceksiniz, emeğimize, bedenimize, yaşamlarımıza sahip çıkarkenki cüretimizde göreceksiniz, örgütlü mücadelemizde göreceksiniz. Kadın Savunma Ağı olarak tüm kadınları bulundukları kentlerde birbirinin ateşi olmaya çağırıyoruz, tüm kadınları örgütlü erkek egemenliğine karşı el birliği yapmaya çağırıyoruz, tüm kadınları birbirinin sesi olmaya ve erkek iktidarları yerinden oynatmak için mücadeleye çağırıyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur