Veteriner hekimler, aşılama sürecinde sağlık çalışanı sayılmamaktan şikayetçi

Veteriner hekimlerin meslek örgütü İstanbul Veteriner Hekimler Odası'ndan (İVHO) yapılan açıklamada, aşının uygulanacağı öncelikli gruplar arasında veteriner hekimlerin olmamasına ve sağlık çalışanı sayılmamasına tepki gösterildi

Veteriner hekimler, aşılama sürecinde sağlık çalışanı sayılmamaktan şikayetçi

Veteriner hekimlerin meslek örgütü İstanbul Veteriner Hekimler Odası’ndan (İVHO) yapılan açıklamada, aşının uygulanacağı öncelikli gruplar arasında veteriner hekimlerin olmamasına ve sağlık çalışanı sayılmamasına tepki gösterildi.

Sağlık Bakanlığı COVİD-19 aşısının uygulanacağı öncelikli grupları açıkladı. Beklendiği gibi ilk sırada sağlık çalışanları var; ancak tıp, diş hekimliği, eczacılık alanlarında görevli tüm çalışanların yer aldığı listede veteriner hekimler yok. Sadece hayvan sağlığı değil, çevre ve insan sağlığı açısından da önemli çalışmalar yapan veteriner hekimler sağlık çalışanı sayılmamaktan şikayetçi.

“Veteriner hekimler sağlık çalışanıdır”

Pandemi sürecinde zoonoz hastalıklarla mücadele, aşı çalışmaları, dezenfeksiyon ve gıda güvenliği alanında meslektaşlarının gece gündüz çalıştığını ifade eden İVHO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, çok sayıda meslektaşının pandemiden yaşamını yitirdiğini, veteriner hekimlerin de sağlık sınıfı içinde olduğunu hatırlatarak, öncelikli risk grubu içinde yer almaları gerektiğini belirtti.
Arslan, “Meslektaşlarımızın toplum sağlığı için özveriyle çalışırken karşılaştığı riskler bir yana, çalışmalarına öncülük ettikleri aşının uygulanmasında bile veteriner hekimlerin önceliksiz olması ironiktir” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur