Üniversitelileri “terörist” diye hedef gösteren trol, Süleyman Soylu’nun kıymetlisi

Yine yalan ve çarpıtma dolu hedef gösterici paylaşımlarla geniş bir kitleyi etkiledi. İçişleri Bakan Yardımcıları ile paralel hareket ediyor. Devletin tepesi onu takip ediyor. Gerçek kimliğine ve vasfına dair kamuya açık bir bilgi bulunmayan bu kullanıcı hesabı hükümet nezdinde o kadar etkili ki(!) onun bir Tweet'i ile Süleyman Soylu harekete geçiyor

Üniversitelileri “terörist” diye hedef gösteren trol, Süleyman Soylu’nun kıymetlisi

Twitter’da @slmhktn adresinden paylaşımlar yapan Selâmi Haktan adlı, 227 bin küsur takipçili bir kullanıcı hesabı var. Kritik dönemlerde çoğunlukla yalan ve çarpıtma bilgilerle iktidarı muhalefeti hedef alan ve hiçbir engele takılmayan bu hesap son olarak da Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’ya yönelik protestoların ardından gözaltına alınan üniversitelileri hedef gösteren paylaşımlarıyla dikkat çekti.

Dün serbest bırakılan üniversiteliler bu hesaba göre “yasa dışı terör örgütleri”nin üyeleriydi. Hesabın paylaştığı bilgi ve görseller rastgele bir trol marifeti olmanın ötesinde İçişleri Bakan Yardımcıları Muhterem İnce ve Mehmet Ersoy gibi isimlerce de paylaşılan, polis kaynaklı, yalan ve çarpıtma üzerine kurulu propaganda malzemeleriydi.

İçişleri Bakanlığı kadrolarının henüz başlangıç aşamasındaki yargı sürecini etkilemeye yönelik bu hedef gösterici hareketleri ile “Selâmi Haktan” arasındaki ilişki, hukuksuzluğu tırmandırmakta beis görmeyen iktidarın keyfiyeti ve olağan sosyal medya etkileşimi ile açıklanabilecek basitlikte değil.

Bütün iktidar takip ediyor

Trol faaliyetleri dışında ne gibi bir vasfı olduğu bilinmeyen bu kullanıcının takipçileri arasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ak-trolleri yöneten kişi olduğu açığa çıkarılan Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu gibi hükümetten ve iktidar çevresinden çok sayıda etkili isim yer alıyor.

Bu trol sadece takipçileri ile değil engelledikleri ile de dikkat çekiyor. Bu trolün Twitter’dan yaydığı yalanları ifşa edebilecek pek çok isim daha önce kendisi ile hiçbir etkileşime girmediği, hatta kendisini tanımadığı halde engelli durumda.

Soylu ile özel bir yakınlığı var

Gerçek kimliğine ve vasfına dair kamuya açık bir bilgi bulunmayan bu kullanıcı hesabı hükümet nezdinde o kadar etkili ki onun bir Tweet’i ile Süleyman Soylu harekete geçiyor ve Suriye’deki hasta bir çocuk Türkiye’ye getirilip tedavi altına alınarak bir halkla ilişkiler kampanyasına dönüştürülüyor.

O da Soylu’yu çok seviyor. Öyle ki Soylu istifasını sunduğunda istifa açıklamasının ardından başlatılan kampanyaya ön safta katılıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur