Saros Körfezi’ne yapımı planlanan liman ve boru hattı projelerine bilirkişiden olumsuz rapor

Saros Körfezi’nde BOTAŞ AŞ tarafından yapımına başlanan FSRU Limanı ve Boru Hattı Projesi’nin ikinci bilirkişi raporu da açıklandı. İlk raporda ortaya çıkan bilime aykırı uygulamalar, bölgede yeniden gerçekleştirilen bilirkişi heyeti incelemesinin ardından açıklanan ikinci raporla da kanıtlandı. Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışması, projede yaklaşık 60 civarında bilime aykırılık tespit edildiğini açıklarken; ÇED olumlu kararı ile projenin iptal edilmesini talep etti

Saros Körfezi’ne yapımı planlanan liman ve boru hattı projelerine bilirkişiden olumsuz rapor

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasına BOTAŞ AŞ tarafından yapımına başlanan FSRU Limanı ve Boru Hattı Projesi’ne karşı Saros Gönüllüleri Dayanışma Komisyonu tarafından Edirne İdare Mahkemesi’ne açılan yürütmenin durdurulması ve iptal davası kapsamında bölgede gerçekleştirilen bilirkişi incelemesinin raporu açıklandı.

Edirne Gündem Gazetesinden Uğur Akagündüz’ün haberine göre, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Saros Gönüllüleri Avukatı Bülent Kaçar ve Saros Gönüllüleri Dayanışması tarafından dün Keşan ilçesinin Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında, 2’nci kez gerçekleştirilen bilirkişi incelemesi sonucunda heyet tarafından hazırlanan 48 sayfalık raporla projeye olumsuz yanıt verildiği belirtildi.

“Bilime aykırılığı kanıtlandı”

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, gerçekleştirdiği basın açıklamasında Saros Körfezi’nde yapımına başlanan FSRU Limanı ve Boru Hattı Projesi’nin bilime aykırılığının kanıtlandığını söylerken; “Saros körfezine, orman ve tarım alanlarımıza, bölge turizmine yıkım getiren BOTAŞ’ın dış ticaret projesi Saros FSRU Liman ve Boru Hattı projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ÇED Olumlu kararının iptali için Edirne İdare Mahkemesi’ne açtığımız davamızda ikinci bilirkişi ortak raporu tarafımıza tebliğ edilmiştir. Ortak bilirkişi raporuyla BOTAŞ’ın sadece dış ticaret için ısrar ettiği projenin, körfezimize ve bölgemize zararları, bilime, hukuka ve ÇED yönetmeliğine aykırılığı 48 sayfalık ayrıntılı rapor ile bilimsel olarak kanıtlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

“Birçok konuda aykırılık var”

Karagöz, bilirkişi raporunda projenin inşaat, ziraat, jeoloji ve hidrojeoloji, biyoloji ve orman bilimlerine birçok yönden aykırı olduğunun kanıtlandığını belirtirken; “ÇED raporunda temel alınan verilerin eski, eksik ve yetersiz olduğu, raporun yapılması gerekli birçok değerlendirmeyi ve modelleme çalışmasını içermediği, Bern Sözleşmesi’ne aykırı olduğu, doğal ve yaban hayatının, orman ekosisteminin tehlike altına gireceği, toprakların kimyasal ve fiziksel analizlerinin yapılmadığı, endemik türlerin ve kesinlikle korunması gereken ve korunma için öncelikli türlerin ÇED raporunda belirtilmediği, orman botaniği ve orman ekolojisi uzmanlarına inceleme yaptırılmadığı, dip tarama ve dolgu işlemindeki önlemlerin yeterli olmadığı, binlerce ağacın sökülmesinin orman ekosistemine zarar vereceği, proje alanının anayasal koruma altındaki yanan ve gençleştirmeye ayrılan ormanlık alan olduğu, meydana gelecek çevresel sorunlara mühendislik çözümlerinin sunulmadığı, proje alanının yüksek tehlikeli deprem bölgesinde yer aldığı kesin olarak kanıtlanmıştır” dedi.

“ÇED olumlu kararı iptal edilmeli”

BOTAŞ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projeyi durdurmasını ve çalışma gerçekleştirilen arazileri eski haline getirerek arazi sahiplerinin zararlarını gidermesini talep eden Karagöz; “Keşan Kent Konseyi’nin ve Saros Gönüllüleri’nin tüm uyarılarına rağmen 9 Kasım 2020 günü yapılan keşif ve bilirkişi incelemesinin ardından acımasızca hafriyat ve inşaatlar yaparak topraklarımıza ve doğamıza büyük zararlar veren BOTAŞ şirketinin bilime aykırı Saros FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi’nden vazgeçmesi kamu yararı gereğidir. Saros Körfezi’nin tüm kıyılarından binlerce Saros gönüllüsü, Keşan Kent Konseyi’nin rehberliğinde büyük bir dayanışma içinde hukuksal ve toplumsal mücadelesini ve tüm davalarını takip etmeye devam edecektir. TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, on binlerce imzalı dilekçemizi, on binlerce ‘change.org’ imzamızı, ÇED itiraz dilekçelerimizi, milyonlarca yurttaşın bu talana karşı sesini artık duymalı ve kamusal görevini yaparak bu projenin tüm ÇED olumlu kararlarını iptal etmelidir” sözlerine yer verdi.

“Yürütmeyi durdurma kararı verilmeli”

Karagöz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve BOTAŞ’ın, kamu kurumu olarak bilime ve hukuka aykırı uygulamada ısrar edemeyeceğini belirtirken; “Aksi halde BOTAŞ Saros’tan çıkıncaya kadar yeni şikâyetlerimiz ve hukuksal mücadelemiz devam edecektir. Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri olarak Edirne İdare Mahkemesi’nin önceki rapor ve yeni bilirkişi raporundaki birçok bilime ve hukuka aykırılık nedeniyle Saros körfezinde ve arazilerimizde daha fazla telafisi imkânsız zarar doğmaması için acilen yürütmeyi durdurma kararı vereceğine inanıyoruz. BOTAŞ Saros’tan çıksın. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çevreyi koruma görevini yapsın” dedi.

“60 civarında aykırılık tespit edildi”

Karagöz’ün konuşmasının ardından açıklamada bir konuşma da Saros Gönüllüleri avukatı Bülent Kaçar yaptı. Kaçar, bilirkişi raporundaki bilime aykırı olan tespitleri 40 maddede sıralarken; “İlk bilirkişi raporundaki 90 ayrı bilime aykırılığa ek olarak ikinci bilirkişi ortak raporunda yaklaşık 60 civarında daha bilime ve ÇED yönetmeliğine aykırılık tespit edilmiştir. BOTAŞ’ın bilime kulak vermesi için daha kaç bilirkişi raporu gerekmektedir. Bu projenin hukuksuzluğunu BOTAŞ’ın anlayabilmesi için kaç bin itiraz dilekçesi, kaç mahkeme kararı gerekmektedir. BOTAŞ’ın dış ticaret projesi olan SAROS FSRU Liman ve Kara Boru Hattı’nın ne bölgemize, ne de ülkemize hiçbir yararının olmadığı, Saros Körfezi’ne büyük zararlar vereceği bilirkişi raporundaki tespitler ile kesin olarak kanıtlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

“Neden saygı gösterilmemektedir?”

BOTAŞ’ın bölgede gerçekleştirdiği çalışmaları da hatırlatan Kaçar; “Bilime ve hukuka aykırı bu projedeki ısrar nedeniyle müvekkillerimizin tarım arazileri dozerlerle mahvedilmiş olup, ata mirası toprakları acele kamulaştırmalarla ellerinden alınmak istenmektedir. Milletin iradesine, bilime neden saygı gösterilmemektedir? Denizimiz, ormanlarımız, doğal yaşamımız neden ticarete kurban ediliyor? Kamu yararına çalışması gerekli BOTAŞ’ın ve çevreyi korumakla görevli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bilirkişi raporundaki bilimsel tespitlere göre SAROS FSRU Liman ve Boru Hattı inşaatını acilen durdurmasını ve iptal etmesini yurttaşlar olarak talep ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Edirne Gündem Gazetesi

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur