Samut Karabulut: “Rejimin temel sıkıntısı karşısındaki güçlü toplumsal muhalefet zemini”

Karabulut’la “Franco, CHP, MHP, AKP” başlıklı yazısı üzerinden posth-truth’un soldaki yansımaları, faşizm ve faşizme karşı mücadele üzerine konuştuk

Samut Karabulut: “Rejimin temel sıkıntısı karşısındaki güçlü toplumsal muhalefet zemini”


Sendika.Org Yazar Sohbetleri’nin bu programdaki konuğu Samut Karabulut. Karabulut’la “Franco, CHP, MHP, AKP” başlıklı yazısı üzerinden posth-truth’un soldaki yansımaları, faşizm ve faşizme karşı mücadele üzerine konuştuk.

Hakikatin önemini yadsıyan propaganda ve iletişim tarzlarının sola da sirayet ettiğinden söz eden Karabulut, seçim süreçlerinde bunun daha da belirginleştiğine dikkat çekiyor.

Seçim siyasetinin merkezileşmesi ve solun seçimlere odaklanmasının yarattığı sorunlara da değinen Karabulut, temel meselenin faşizme karşı mücadele olması gerektiğini vurguluyor.

“Faşizm konusundaki en büyük yanılgılardan biri, geçmiş faşizmlerdeki unsurları bulmaya çalışmamız. Hal bu ki faşizm böyle bir şey değil. Geçmiş faşizmlere birebir benzemeyebilir” diyen Karabulut, AKP’nin çok ciddi adımlar atmış olmasına rağmen kurmak istediği rejimi tamamına erdiremediğini söylüyor.

Bu noktada da Türkiye’nin sosyolojik gerçekliğine, güçlü bir damara sahip olan muhalefet potansiyeline, toplumsal muhalefetin, Erdoğan’ın istediği şekilde bir egemen sınıflar arası birlik bütünlük oluşmasını engellemesine dikkat çekiyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur