“Meclis Baskını, Amerika’daki yönetici sınıflar arasındaki bir mücadeledir”

Uzun süredir Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşayan Mehmet Bayram, 6 Ocak gecesi yaşanan olayları Sendika.Org’a değerlendirdi. Bayram, meydana gelen son sürecin ABD’deki yönetici ve kapitalist sınıflar arasındaki gerilimden kaynakladığını öne sürüyor

“Meclis Baskını, Amerika’daki yönetici sınıflar arasındaki bir mücadeledir”

Sendika.org Yazar Sohbetleri’nin bu programdaki konusu ABD Kongre binasına yapılan baskın ve sonrasında yaşanan gelişmeler oldu. Ahmet Buğra Kalender, “Faşistler ABD Meclisi’ni neden ve nasıl bastı?” yazısı üzerine Mehmet Bayram’la görüştü.

Donald Trump’ın iktidara gelişinden bu yana kullandığı söylem ve stratejileri inceleyen Bayram, sürecin sancılı biçimde ilerlemesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bayram’a göre, “Bataklığı kurutacağım” diyerek iktidara gelen Trump’ın seçimlerde kaybetmesinin ardından kongreye düzenlenen baskın kimseyi şaşırtmamalı. Mehmet Bayram, süreçte ön planda her ne kadar Trump gözükse de bu saldırının en büyük etkenin kapitalizmin başarısızlığı olduğu görüşünde.

Programda ele alınan bir diğer konu ise faşistlerin baskında ön plana çıkardığı “ABD’yi komünizmden kurtarma mücadelesi” oldu. Bayram bu durumun ABD’de uzun bir tarihsel sürece yayılan kara propaganda olduğunu ve baskın sırasında binaya giren faşistlerin, polisleri ve senatörleri komünist olmakla suçlayacak kadar absürtleştiğini dile getirdi.

Söyleşi: Ahmet Buğra Kalender

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur