Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi mağdurları haklarını istiyor

Mamak’ta 2005’te başlayan kentsel dönüşümde hak gaspına uğrayan yurttaşlar Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile görüştü. Yurttaşlar bir önceki yönetimin yanlışlarının sürdürülmemesini ve konutlarının teslim edilmesini istedi

Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi mağdurları haklarını istiyor

Ankara’nın Mamak ilçesinde 2005 yılında başlayan kentsel dönüşümde hak gaspına uğrayan ve yeni konutları teslim edilmeyen yurttaşlar, Belediye Meclis üyesi Barış Erman Hökelek ve sürecin başından itibaren takipçisi olan Mamak Barınma Hakkı Bürosu temsilcisi Candaş Türkyılmaz ile birlikte, Ankara Büyükşehir Belediyesi Özel Projeler ve Dönüşüm Dairesi Başkanı Hüseyin Gazi Çankaya ile sorunların çözümüne dair bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede 10 yılı aşkın süredir konutlarını alamamış hak sahiplerinin sorunlarının hızlı bir şekilde çözümüne dair adımlar atılması gerektiği konuşuldu.

Hüseyin Gazi Çankaya, Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin daha önceki yönetim tarafından plansız ve programsız şekilde yapıldığına değinerek belediye ile konut sahibi olmak için sözleşme imzalayan yurttaşların evlerinin yapılmadığını, bu nedenle de milyonlarca liralık belediye kaynağının kira için harcandığını belirtti. Hak sahiplerinin haklarının garanti altına alınmasına dönük geçen yıl haziran ayı itibariyle adımlar atılmaya başlandığını belirten Çankaya, önümüzdeki aylar itibariyle de çalışmaların başlayacağını bildirdi.

Mamak barınma hakkı mücadelesinde yeni bir dönem

Mamak Barınma Hakkı Bürosu temsilcisi Candaş Türkyılmaz ise geçmiş yönetimin Mamak’ta sadece seçim zamanları oy almak için temel atma çalışmasından ileriye gitmediğini oy uğruna halkın gözünü boyamaya çalıştığını belirtti. Türkyılmaz geçmiş dönemde de sorunun çözümü için kira yardımı yerine yurttaşların hakkı olan evlerinin teslim edilmesi gerektiğini söylediklerini ifade etti.

Türkyılmaz, Mamak barınma hakkı mücadelesinde yeni bir dönem başladığını, sürecin takipçisi olacaklarını, Mamak halkının evlerine oturana kadar haklarını arayacaklarını ve mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

Sendika.Org / Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur