Lice’de köyler abluka altında

Diyarbakır Lice’de, 9 Ocak günü yaşanan ve 1 askerin yaşamını yitirdiği, 3 askerin de yaralandığı çatışma sonrası köylere yönelik abluka devam ederken, köylülerin askerler tarafından “Bugün çayınızı içtik, yarın da sizi almaya geleceğiz” şeklinde tehdit edildiği belirtildi

Lice’de köyler abluka altında

Diyarbakır Lice’de, 9 Ocak günü yaşanan ve 1 askerin yaşamını yitirdiği, 3 askerin de yaralandığı çatışma sonrası köylere yönelik abluka sürüyor. Köylerin giriş çıkışları kapatılırken, yurttaşların işkenceye maruz kalıp ölümle tehdit edildiği iddiaları üzerine HDP tarafından bölgeye bir heyet gönderildi.

Lice’ya bağlı Çağdaş (Cinezur), Dibek (Derxust), Arıklı (Hiseynik) ve Bağlan (Mişref) mahalleleri kırsalında yürütülen askeri operasyon sırasında 9 Ocak günü çıkan çatışmada 1 asker yaşamını yitirmiş, 3 asker de yaralanmıştı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre çatışma sonrası giriş ve çıkışlara kapatılan köylerdeki birçok ev askerler tarafından basılırken, köylülere de işkence uygulandığı iddia edildi. Bağlan (Mişref) Mahallesi’ndeki evlerine yapılan baskında gözaltına alınanlardan Mehmet Şah Bozkuş “örgüt üyesi olma” iddiasıyla tutuklanırken, eşi Azize Bozkuş ise serbest bırakıldı.

Dün sabah saatlerinde ise, askerlerce Dibek (Derxust) Mahallesi’nde ev baskınları yapılıp, Sıddık Özkan (63), Ferhat Özkan ve Ömer Yıldırım isimli yurttaşlar gözaltına alındı. 3 yurttaşın da hala gözaltında olduğu bildirildi. Gözaltına alınan yurttaşların yakınları ise askerlerin kendilerine “Şehit verdik bu olayı size bırakmayacağız” şeklinde tehditlerde bulunduklarını belirti.

Askeri operasyonun sona ermesi ardından askeri birliklerin bölgede sivil araçlarla dolaştığı belirtilirken, Diyarbakır Valiliği ise işkence iddiasının doğru olmadığını kamuoyuna duyurdu.

HDP heyet gönderdi

Yaşanan gelişmeler üzerine HDP Diyarbakır İl Örgütü, bölgedeki gelişmeleri yerinde incelemek amacıyla heyet gönderdi. HDP Diyarbakır milletvekilleri Semra Güzel ve Remziye Tosun ile il yöneticilerinden oluşan heyet ilk olarak Bağlan Mahallesi’ne gitti. Mahalle girişinde askerlerce durdurulan heyet üyeleri, Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildi. GBT işleminden sonra heyet, işkence gören ve gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Mehmet Şah Bozkuş’un evini ziyaret etti. HDP heyetin mahalle ziyaretleri, askerler ve sivil araçlarla adım adım izlendi.

“Yarın sizi almaya geleceğiz”

Heyet, Bozkuş’un kızı Seçil Bozkuş’tan olay günü yaşananları dinledi. Bozkuş, bugüne kadar bölgelerinde yaşanan her operasyon sonrası askerlerin evlerine baskın düzenlendiğini ve askerler tarafından kendilerine ajanlık dayatıldığını söyledi.

Bozkuş, “İlk gün köy askerler tarafından ablukaya alındı ve evimizin bahçesi arandı. Daha sonra askerler bizden çay istediler. Askerler çaylarını içtikten sonra bize ‘Bugün çayınızı içtik, yarın da sizi almaya geleceğiz’ dedi. Ertesi gün gece saatlerinde eve baskın düzenleyerek ‘burası örgüt evidir’ dediler ve sonra evde annemi (Azize Bozkuş) zırhlı araca bindirdiler, bizi; tüm aileyi evin girişinde bulunan beton salonda el ense yaptırarak oturttular. Babam ağır hasta olduğu için fenalaştı ve bayıldı. Daha sonra askerler, çatışma alanından birine yardım ettiğini ileri sürerek babamı ve arabasını karakola götürdüler” ifadelerinde bulundu.

HDP heyeti ailelerle yaptığı ziyaretlerden sonra olayın takibini sürdüreceklerini ifade ederek, incelemelerini sonlandırdı.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur