Kayı İnşaat işçileri direnişlerinin onuncu gününde: Çalışma Bakanlığı göreve

İnşaat Emekçileri Sendikası Kayı İnşaat işçileri direnişlerinin onuncu gününde ellerinde arabuluculuk sözleşmeleriyle, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü önünde eylem yaptı

Kayı İnşaat işçileri direnişlerinin onuncu gününde: Çalışma Bakanlığı göreve

İnşaat Emekçileri Sendikası Kayı İnşaat işçileri direnişlerinin onuncu gününde ellerinde arabuluculuk sözleşmeleriyle, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü önünde eylem yaptı. İşçiler, “İşçiler burada bakanlıklar nerede?” diyerek Çalışma Bakanını göreve çağırdı.

İşçiler tarafından müdürlük önünde yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Eğer bir patron işçilerin parasını ödemiyorsa bu konu Çalışma Bakanlığının sorumluluğu altındadır. Bu konu özel hukuka sıkıştırılamaz. Kayı İnşaat İşçileri 60 derece sıcakta Sahra Çölü’nde çalıştı. Kışın ortasında 10 gündür emeğinin hakkı için direniyor.

İşçiler çalışırken, bu ihaleler alınırken, işçiler Cezayir’e giderken tüm bu adımlardan Dışişleri Bakanlığının, Çalışma Bakanlığının haberi var. Buradaki işçilerin her biri vergi ödüyor. Bakanlık bu ülkenin yurttaşına sahip çıkmalı. Konu patronla işçiler arasına bırakılmamalı. Bu özel hukuk olarak tanımlanıp Coşkun Yılmaz’ın inisiyatifine bırakılamaz. Çalışma Bakanlığı’nın görevi işçileri korumak, çalışma hayatını düzenlemektir. Kayı İnşaat işçileri çalışıp hakkını alamıyorsa Çalışma Bakanlığı bu duruma el atmak zorundadır. Çalışma Bakanlığından en kısa sürede bir randevu bekliyoruz. Bakanlık bu sorunu çözene kadar buradan gitmeyeceğiz. Kayı İnşaat patronu Coşkun Yılmaz, işçilerle arabuluculuk sözleşmesi yaptı. Borcunu ödeyeceğine dair teminat verdi. Coşkun Yılmaz’ın yeni yatırımlar yaparken parası var da işçiler hakkını isteyince mi yok?

İşçiler, Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a seslenerek; “Neden hakkımızı aramıyorsunuz, biz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz? Coşkun Yılmaz o ihaleleri alırken sizin bakanlığınızın izni ile aldı. Şimdi neden bizi görmüyorsunuz?” diye sordu.

İşçiler eylemimizin ardından tekrar Coşkun Yılmaz’ın Levent’teki ofisinin önüne gitti.

Ne olmuştu?

Kayı İnşaat’ın yurt dışındaki şantiyelerinde ve ofislerinde çalışan 250’ye yakın işçinin bir yıldan fazla süredir maaşları ödenmedi. 2019’dan bu yana işçiler defalarca Kayı İnşaat patronu Coşkun Yılmaz’a ulaştı. Alacaklarını istedi. Ancak Coşkun Yılmaz, 2 yıla yakın süredir “ödeyeceğim” diyerek işçileri oyaladı.

İşçiler 28 Aralık 2019’da maaşlarını alamadıkları için Cezayir’de grev yaptı. Arabuluculuk sözleşmeleri imzalandı. Hakedişlerin 2020 Mart ayında ödeneceği taahhüt edildi. Ancak sözler tutulmadı. İşçiler dava açtı. Yüzlerce kez patronla görüştü. Coşkun Yılmaz “en yakın zamanda ödeyeceğim” diyerek işçileri sürekli oyaladı.

Kayı İnşaat koca şantiyeler üzerinden milyonlar kazandı. Sermayesine sermaye kattı. Öyle ki Kayı İnşaat 2007 yılından bu yana her sene en büyük 250 uluslararası müteahhit listesine girdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur