Kamu emekçilerinden bordro yakma eylemleri: “Sefalet ücretine hayır”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), ülke genelinde hayat pahalılığına, adaletsiz vergi sistemine, yoksulluğa, yolsuzluk ve israf düzenine karşı "Sefalet ücretine hayır" diyerek bordro yakma eylemleri başlattı

Kamu emekçilerinden bordro yakma eylemleri: “Sefalet ücretine hayır”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), ülke genelinde hayat pahalılığına, adaletsiz vergi sistemine, yoksulluğa, yolsuzluk ve israf düzenine karşı “Sefalet ücretine hayır” diyerek bordro yakma eylemleri başlattı.

Yapılan açıklamalarda, kamu emekçilerine 2021 yılı için %3 + %3 maaş artışı dayatılan toplu sözleşmenin hükmünü yitirdiği ve derhal yenilenmesi gerektiği belirtildi. Yeni toplu sözleşme yapılıncaya dek yaşanan gerçek enflasyon, satın alma gücündeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak “ek zam” talebi dile getirildi.

KESK’in, sefalet ücretine karşı başlattığı bordro yakma eyleminin Mersin ayağını, Mersin KESK şubeler platformu, Özgür Çocuk Parkı’nda yaptı. KESK’e bağlı sendika yönetici ve aktivistleri ile gerçekleştirilen eylemde, basın açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü, SES Şube Eş Başkanı Özge GÖNCÜ okudu. Ardından Bodrolar yakılarak eylem sonlandırıldı.

Göncü’nün okuduğu açıklamada, “Biliyoruz ki, “artık bıçak kemiğe dayandı” diyorsunuz! Biliyoruz ki, emekçilerin, yoksul halkın daha fazla dayanacak gücü kalmadı. Biliyoruz ki, bizlere insanca yaşayacak bir maaşı dahi fazla görüp kendilerine en yükseğinden maaş alanlara, bizlere kuru ekmek almaya yetecek %3, kendilerine 3 asgari ücret tutarında artış yapanlara artık tahammülümüz kalmadı.” şeklinde ifadeler yer aldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur