Kadınlar bakanlığın adını düzeltti: “Kadın Cinayetleri ve Erkek Egemen Politikalar Bakanlığı”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde bir eylem yapan kadınlar özsavunmasını kullanan Melek İpek gibi kadınlar tutuklanırken, kadınları intihara sürükleyen tecavüz faillerinin ise serbest bırakılmasını protesto etti. Kadınlar bakanlığın adının yazıldığı büyük sütuna “Kadın Cinayetleri ve Erkek Egemen Politikalar Bakanlığı” yazılı bir döviz astı

Kadınlar bakanlığın adını düzeltti: “Kadın Cinayetleri ve Erkek Egemen Politikalar Bakanlığı”

Kadın Savunma Ağı’ndan kadınlar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın önünde yaptıkları bir eylemle iktidarın kadına yönelik şiddet konusundaki erkek egemen tutumunu protesto ederek, bakanlığın adının yazılı olduğu büyük sütuna “Kadın Cinayetleri ve Erkek Egemen Politikalar Bakanlığı” yazılı bir döviz astı.

Geçtiğimiz günlerde ağır şiddet gördüğü erkek karşısında özsavunmasını kullanan Melek İpek’in tutuklanmasına tepki gösteren kadınlar, özsavunmasını kullanan kadınlar tutuklanırken kadınları intihara sürükleyen tecavüz faillerinin ise serbest olduğuna dikkat çekti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kadınların haklarını savunacak bir bakanlık olmadığını belirten eylemciler, “Tecavüzcüler, katiller sokaklarda gezerken, özsavunma tutuklanamaz, yargılanamaz!” dedi.

“Katledilen kadınların isyanı olmaya geldik”

Kadınlar bakanlık önünde yaptıkları açıklamada şunları söyledi:

Bugün buraya katledilen kadınların isyanı olmaya geldik. Bugün buraya artık yeter demeye geldik. Bu görmüş olduğunuz bakanlık kadınları korumuyor. Bu bakanlık cinsiyetçi, gerici, erkek egemen politikalarıyla kadın katliamlarının, şiddetin suç ortağıdır. Tecavüzcü Musa Orhan hala tutuklanmadı, Tecavüzcü Profesör Hasan Bilgili hala tutuklanmadı, Sezay Koçak’ın katili Ali Özahi hala tutuklanmadı. Erkek adaletiniz Melek’i özsavunma hakkını kullandığı için tutukluyor. Erkek adaletiniz batsın!

“Suç ortaklığını teşhir ediyoruz”

Katiller sokaklarda, katiller mecliste, katiller saraylarda… Bu suç ortaklığını teşhir ediyoruz! Devlet, polis ve yargı erkeklerden yana tutum alarak suç ortaklığı yapıyor. Erkek egemen gerici politikalarıyla kadına şiddeti meşrulaştırıyor. Böyle bir düzende bizim bedenimizi, emeğimizi savunmak hakkımızdır. Bu şiddet karşısında geliştirdiğimiz her türlü yöntem meşrudur.

Melek’i serbest bırakın

Ayşe Paşalı’nın yaraları, Nevin’in bakışı, Çilem’in duruşu, Melek’in özsavunması ile tacizcilerin, tecavüzcülerin ve erkek adaletin karşısına dikiliyoruz. Melek İpek biziz, hepimiz Melek İpek’iz! Melek’i serbest bırakın.

Kadınları güçlendirmek yerine suç ortaklığı yapan bu bakanlığın adı artık Kadın Cinayetleri ve Erkek Egemen Politikalar Bakanlığıdır. Bu bakanlığın gerçek adı budur. Kadın savunma ağı olarak bakanlığın tabelasını kendilerine teslim etmeye geldik. Yaşasın feminist özsavunmamız!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur