Hüseyin Kaçmaz: “Nerdüş Deresi’ne akıtılan kömür suyu değil AKP’nin rantıdır”

Cudi Dağı eteklerinde bulunan kömür ocaklarının kirli suyu, doğal kaynak suyu olarak bilinen ve Dicle Nehri'ne akan Nerdüş Deresi'ni kirletmeye devam ediyor

Hüseyin Kaçmaz: “Nerdüş Deresi’ne akıtılan kömür suyu değil AKP’nin rantıdır”

Şırnak’taki Cudi Dağı eteklerinde bulunan kömür ocaklarının kirli suyu, doğal kaynak suyu olarak bilinen ve Dicle Nehri’ne akan Nerdüş Deresi’ni kirletiyor. Kömür ocaklarından çıkan kirli su, Nisan ayından beri dereyi kirletmesiyle hem köylüleri mağdur ediyor hem tarım için elverişli olan bir alanı tahrip etmeye devam ediyor.

Derenin bulunduğu çevrede yaşayan köylüler, kirlenen dere suyunu tarım arazileri ve hayvancılık için kullanamıyor. Bölge için hayati önem taşıyan Nerdüş Deresinin aktığı bölgede zeytin, ceviz, nar, yer fıstığı yetiştiriliyor. Derede yaşayan balık ve su samurları başta olmak üzere diğer canlılar da zarar görüyor.

Cezalara rağmen kapatılmıyor

Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kömür ocaklarına daha önce birçok kez ceza verilmesine rağmen, gerekli önlemlerin alınmaması tepkilere neden oldu. Sosyal medya üzerinden birçok kullanıcı #NerdüşKömürAkıyor diyerek tepkilerini dile getirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Cudi dağında bulunan kömür ocaklarından Nerdüş Deresine akıtılan bu kirli su, kömür suyu değil AKP’nin rantıdır” dedi.

“Kimse dur demiyor”

Ekoloji ve Çevre örgütlerinin de tepkisini çeken olayda. Kazdağları Kardeşliği’nin yaptığı paylaşım ise “Cudi Dağı’ndan doğan Nerdüş Nehri’nde nesli tükenmekte olan su samuru yaşıyor ve bu nehir Acarsan Holding’in kömür madeninin atıklarıyla zehirleniyor. “Nerdüş Kömür Akıyor kimse dur demiyor!” denildi.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur