HDP Esenyurt İlçe Örgütü’ne baskın: “Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde buna müsaade edilmez”

HDP Esenyurt İlçe Örgütü binasına düzenlenen baskında, Eş Başkanlar Dilan Kılıç ve Ercan Sağlam gözaltına alındı. Partililer bilgilendirmeden, parti binasının kapısı koçbaşı ile kırılarak düzenlenen baskın sonrası çekilen görüntülerle ilgili olarak Süleyman Soylu, "Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde buna müsaade edilmez" dedi

HDP Esenyurt İlçe Örgütü’ne baskın: “Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde buna müsaade edilmez”

HDP Esenyurt İlçe Örgütü binasına dün akşam geç saatlerde polisler tarafından baskın düzenlendi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Esenyurt Belediyesi personelinin parti binasında dezenfekte işlemi yaptığı sırada çektiği ve sosyal medyada yaptığı paylaşımda PKK lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının yer aldığı gerekçesiyle baskın yapıldığı öğrenildi. Partililerin bilgilendirilmediği baskında, kapıyı koç başı ile kıran polis, binada yaklaşık 6 saat arama yaptı.

Baskında binada bulunan partinin evrak ve dökümanları ile kitaplar, flama ve bayraklara el koyan polis, daha sonra HDP İlçe Eş Başkanları Dilan Kılıç ve Ercan Sağlam’ı da gözaltına aldı.

Soylu ve Altun için muhalefete saldırı malzemesi

Baskının ardından polis tarafından kaydedilen görüntüleri paylaşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Demokrasinin istismarı her daim mümkündür. AİHM kararları, Venedik kriterleri vs. Batı istismara müsaade etmiyor, ancak bizden istiyor. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde buna müsaade edilmez” sözleriyle parti kapatma koşullarının oluştuğu imasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da HDP ile ittifak üzerinden muhalefeti hedef aldı. Provokatif bir dil kullanan Altun, “Bir kere daha görüyoruz ki HDP demek, PKK demektir! HDP ile ittifak kuranlar bu görüntüler karşısında ne diyecek? Maalesef yine susacak, cürümlerine devam edecekler!” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur