Halkevciler doğalgaz zammına karşı sokakta: “Zamlar halk sağlığı sorunudur”

Ankara’da; Mamak, İlker, Keçiören ve Kızılay’da Halkevciler, pandemi sürecinde peş peşe yapılan zamlara karşı bildiri dağıtımı ve yazılama yaptı

Halkevciler doğalgaz zammına karşı sokakta: “Zamlar halk sağlığı sorunudur”

Geçen günlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde ekmek zammına, Enerjisa önünde elektrik zammına karşı eylem gerçekleştiren Halkevciler, bugün de doğalgaz zamları üzerine mahalle mahalle sözünü söyledi. Halkevciler, zamların bir halk sağlığı sorunu olduğunu her yerde vurguladı.

Halkevcilerin doğalgaz zamları için hazırladığı metinde şu ifadelere yer verildi:

Salgının başından beri işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler ve üniversite öğrencileri olarak yaşamak için mücadele veriyoruz. Bir taraftan hastalığa yakalanmamak için çabalarken, bir taraftan da geçinmeye çalışıyoruz. Pandemide halkı yoksulluğa, işsizliğe, yasaklara mahkum edenler; saraylarında ziyafet çekerken bizler yaşamak için mücadele veriyoruz. Cumhurbaşkanlığı bütçesine 21,5 milyar ayrılırken; temel ihtiyaçlara yapılan zamlarla hayatta kalmaya çalışıyoruz. 

 Asgari ücrete sadece 501 tl zam gelirken, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) doğal gaz ve elektrik tarifelerine zam yaptığını açıklıyor: 1000 metreküp doğalgaz için 1264 lira! Halkı bu pahalılıkla, vergilerle, borçlarla yaşamaya mahkum edenlerin, sadece saraylarını ısıtmak için harcadıkları para 41 milyon lira!

Zam üstüne zam! Yetti canımıza. Geçinemediği için intihar eden market işçisinin ailesinin “Yetişemedim” feryadı hala kulaklarımızda! Ekmeğe, elektriğe, doğalğaza yapılan zamlarla sağlıklı yaşam  hakkımız, can güvenliğimiz ve insanca yaşam hakkımız elimizden alıyor. 

AKP’nin pandeminin tüm yükünü halkın sırtına yüklemekte ısrarcılığı karşısında bizler, “insanca yaşam” mücadelesini büyütmeye kararlıyız! Temel ihtiyaçlar kar etme alanları olamaz, olmamalıdır. Doğalgaz elektrik, su ve diğer temel ihtiyaç alanları derhal kamusallaştırılmalıdır. Kar ve rant alanı olmaktan bir an önce çıkarılmalıdır. 

Yaşanabilir bir evde, sağlıklı ısınabileceğimiz, beslenebileceğimiz, giyinebileceğimiz, pandeminin yüküyle hayatta kalmaya çabalamadığımız insana onuruna yakışır bir şekilde yaşamak istiyoruz.

Yaşamımızı tehlikeye atan iktidar sahiplerine karşı yan yana mücadele etmenin gücünü biliyoruz. Herkesi insanca yaşam mücadelesini büyütmeye, Halkevleri’nde örgütlenmeye, birlikte mücadele etmeye çağrıyoruz.

İlker Caddesinde ve İlker Perşembe Pazarında bildiri dağıtımı yapıldı.

Mamak’ta Tuzluçayır Meydanı’nda bildiri dağıtımı yapıldı.

Mamak’ın çeşitli noktalarında İnsanca Yaşamak İstiyoruz sözü duvarları boyadı. Tuzluçayır Meydan’a pankart asıldı.

Kızılay’da kapı kapı bildiri dağıtımı ve duvarlara yazılamalar yapıldı.

Keçiören’de zamlara karşı bildiri dağıtımı yapıldı.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur