Gülistan Doku için kadınlar yurt genelinde sokağa çıktı: “Gülistan Doku nerede?”

Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku'nun kayboluşunun üzerinde 1 yıl geçti. Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonları'nın çağrısı ile kadınlar çok sayıda şehirde sokağa çıktı: "Gülistan Doku nerede?"

Gülistan Doku için kadınlar yurt genelinde sokağa çıktı: “Gülistan Doku nerede?”

Gülistan Doku’nun kaybolmasının üzerinden 1 yıl geçti. Bir yıldır Doku’nun akıbetini soran kadınlar, bugün de (5 Ocak 2021) çok sayıda şehirde sokağa çıkarak “Gülistan Doku nerede?” diye sordu.

Bir yıllık süreçte etkin soruşturma yürütülmediğini belirten kadınlar, yetkilileri göreve çağırdı. Doku’nun kaybolması ile ilgili birinci şüpheli Zaynal Abakarov’un neden korunduğu soruldu.

Orhan Kurul / Evrensel

Dersim

Dersim Kadın Platformu Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya; Gülistan Doku’nun ailesinin yanı sıra siyasi ve parti ve kurum temsilcileri de katıldı. Platform adına açıklama metnini okuyan Damla Çınar, bir yıldır yalnızca intihar ihtimalinin araştırıldığın belirterek, ‘Soruşturma genişletilsin ve çok yönlü bir araştırma yapılsın, Zaynal Abakarov şüpheli olarak soruşturmaya dahil edilsin’ çağrısına sessiz kalındığını aktardı.

Zaynal Abakarov’un yargılanmasını istediklerini belirten Çınar, “Gülistan kaybedildikten sonra Zaynal’ın ifadesi evde alındı, ifadede eksik ve yanlış bilgiler olmasına rağmen Zaynal hiç sorgulanmadı. Zaynal’ın evinde ve babasının aracındaki kan, tükürük ve doku örnekleri araştırılmadı, ailenin bir gece yarısı şehirden kaçarcasına ayrılmasına izin verildi” dedi.

Açıklamada konuşan Gülistan Doku’nun annesi Bedriye Doku da “Gülistan’ıma ne oldu? Ben her akşam kafamı yastığa koyunca bu soruyu soruyorum. Gülistan intihar etti diyorlar, intihar edecek biri neden kitap alsın, niye anne ben eve geleceğim desin. Her gün kadınlar öldürülüyor. Kadınlar ölmesin. Bu yıl Gülistanlar ölmesin. Bizim yüreğimize ateş düşürenlerin de yüreğine ateş düşsün” diye konuştu.

Mersin

Mersin kadın platformu Gülistan doku için Özgecan Aslan Barış Meydanında basın açıklaması yaptı. Eylem öncesinde Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektöre karşı üniversitesini savunan, içerisinde kadın mücadelesinden feministlerin de oluğu üniversite öğrencilerine gözaltında şiddet uygulandığı, LGBTİ+’lara cinsel şiddet uygulanarak, tecavüzle tehdit edildiği haberlerinden bahsedilerek İstanbulda gözaltında uygulanan şiddet kınandı.

Basın açıklamasına Gülistan Doku’nun halası ve kuzeni de katıldı. Basın açıklamasını Elmas Kara okudu. “Failleri aklama Failleri tutukla, Gülistan’a ne oldu Gülistan Nerede, Erkek vuruyor devlet koruyor, erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları atıldı.

Açıklamada şu ifadeler yer verildi:

Dersimde üniversite öğrencisi olan Gülistan Doku, tam bir yıl önce bugün kaybedildi. Tam 365 gündür Gülistan kayıp. Ülkenin dört bir yanında, tüm sokaklardan soruyoruz: Gülistan’a ne oldu? Gülistan nerede?

Gülistan’ın kaybolmasının üzerinden geçen 1 yılda, etkin soruşturma uygulanmadı. Gülistan’ın en son birlikte görüldüğü ve Gülistan’ı bir gün önce zorla arabaya bindirmeye çalıştığı tespit edilen, üvey babası polis olan Zaynal Abarakov tek şüpheli olmasına rağmen, hiç gözaltına alınmadı. Telefonuna ve teknik cihazlarına arama, el koyma, inceleme işlemleri yapılmadı. Gülistan’ın eski erkek arkadaşı Zaynal ABAKAROV’un, üvey babası, annesi ve kız kardeşinin 4 Ocak 2020 günü Gülistan’ın evlerinde bulunduğu zamana ilişkin vermiş olduğu ifadelerdeki çelişkili beyanların üzerinde durulmadı, çelişkiler giderilmedi. Zaynal’ın evde olduğu söylenen saatlerde, evde olmadığı anlaşıldı. Soruşturma işlemleri, Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro tarafından yürütüldü. Görev yeri değişine kadar, Zaynal’ın polis olan üvey babası, bu büroda görev yapmaktaydı. Delillerin gizlenmesi, yok edilmesi ihtimaline rağmen soruşturma biriminin değiştirilmesi talebi savcılıkça değerlendirilmedi. Kamera kayıtları yeterli incelenmedi. Daha birçok delil göz önüne alınmadı ya da araştırılmadı. Gülistan’ın intihar ettiği algısı yaratılmaya çalışıldı.

Failleri kim neden koruyor?

Zaynal ve ailesinin, birbiriyle çelişen ifadeleri olduğu halde, bugün ellerini kollarını sallayarak aramızda dolaşıyorlar. Yaşadığımız kentlerin sokaklarında, katiller, tecavüzcüler, istismarcılar, tacizciler, şiddet failleri ellerini kollarını sallayarak gezmeye devam ediyor. Haklarımız ve yaşamlarımızı korumakla yükümlü olan devlet, İstanbul sözleşmesini ve 6284 no’lu yasayı uygulamıyor, iktidar ve yandaşları İstanbul Sözleşmesi’ne saldırdıkça erkek şiddeti tırmanıyor. Eğer İstanbul sözleşmesi etkin uygulansaydı, Gülistan Doku’nun nerede olduğunu öğrenmiş olurduk. Sözleşme etkin uygulansaydı, belki de Gülistan bugün aramızda olurdu.
Bugün polis, asker, devlet memuru ya da iktidarla ilişkili pek çok fail, erkek iktidarın cezasızlık politikaları ile sırtı sıvazlanarak hayatlarına devam ediyor.

Nadira’nın ölümünün şüphelisi AKP’li Şirin Ünal’ın, İpek Er’in ölümüne sebep olan Uzman Çavuş Musa Orhan’ın, Aleyna Çakır cinayetinin tek şüphelisi Ümit Can Uygun’un, Feray Şahin’in katili Polis Burak Aykul ‘un nasıl korunduğunu biliyoruz.
Biz kadınlar, yaşadığımız evlerde, çalıştığımız iş yerlerinde, geçtiğimiz sokaklarda her an saldırıya ve cinayete uğrama tehlikesi ile karşı karşıya kalıyoruz. Tüm bu suç ittifakı karşısında, birbirimizin çaresiyiz, biliyoruz. Birbirimizden vazgeçmiyoruz. Gülistan bulunana kadar “Gülistan’a ne oldu “ demeye devam ediyoruz. Bugün aynı anda, pek çok şehirden kadınlar aynı soruyu soruyor, aynı öfke ve dayanışmayla bir araya geliyoruz. Gülistan bulunana kadar, sokaklardan hesap sormaya devam edeceğiz. Kadın dayanışmasının gücü ile Gülistan’ı bulacağız. Tüm kadınları, dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz. Gülistan için adalet tüm kadınlar için adalet!

İstanbul

İstanbul’da Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonu’nun çağrısıyla Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde bir araya gelen çok sayıda kadın, “1 yıldır Gülistan Doku’yu nerede arıyorsunuz?” pankartı açtı. Doku’nun fotoğraflarının yer aldığı dövizler de taşıyan kadınlar, “Gülistan Doku’dan vazgeçmiyoruz” “Gülistan Doku’yu bulacağız” “Yaşasın kadın dayanışması” şeklinde sloganlar attı.

Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonu adına okunan basın metninde şunlar kaydedildi:

Gülistan Doku, 5 Ocak 2020 yılında kaybedildi. Biz kadınlar Gülistan’ı 1 yıldır soruyoruz. 1 yıldır Zaynal Abakarov yargılansın, yalnızca barajda değil Dersim ve çevresinde etkin arama yapılsın taleplerini haykırıyoruz.

İstanbul Sözleşmesi’ne saldırıyorsunuz, bu yüzden Kadın Üniversitesi projesi ile itaatkâr genç kadınlar yaratmak istiyorsunuz. Biz kadınlar birlikte güçlüyüz biliyoruz. Bu sebeple bugün bu meydanda daha güçlü soruyoruz: Gülistan’a ne yaptınız? Zaynal Abakarov’u neden koruyorsunuz? Zaynal ve babasına hangi devlet yetkilisi, nasıl yardım etti? Gülistan neden sadece suda arandı? Tüm kadınları Gülistan’ı sormaya, Gülistan gibi akıbeti belirsiz kadınları sormaya çağırıyoruz.”

Berkcan Zengin

İzmir

Alsancak Kıbrıs Şehitleri caddesi Halk Bank önünden bir araya gelen kadınlar sık sık, “Gülistan Doku nerede?”, “Zaynal yargılansın Gülistan bulunsun”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor” sloganları attı.

Basın açıklamasını okuyan Berfin Gündoğan, “Biz kadınlar Gülistan’ı bir yıldır soruyoruz. Bir yıldır Zaynal Abakarov yargılansın, yalnızca barajda değil Dersim ve çevresinde etkin arama yapılsın taleplerini haykırıyoruz” dedi.

“Kaybedilen ve katledilen tüm kadınların esas failini iyi tanıyoruz. Kadın düşmanı yargınızla, askerinizle, polisinizle, medyanızla, yasalarınızla, kadınlara saldıran politikalarınızla erkek iktidarınızı kadınlardan korumak istiyorsunuz. Ancak biz kadınlar birbirimizi iyi tanıyoruz. Erkek devletin barikatlarını birlikte aşıyoruz” diyen Gündoğan, tüm kadınları Gülistan ve kaybedilen diğer kadınlar için adalet mücadelesine çağırdı.

Antep

Antep’te KESK Şubeler Platformu adına açıklama yapan SES Şube Başkanı Serpil Dağdemir, Süleyman Soylu’nun kadın cinayetlerinin yüzde 21 azaldığını açıkladığı gün, Antep’te 24 yaşındaki bir kadın altı aylık bebeğiyle yaşadığı evinde karnından tabancayla vurulmuş bulundu. Azaldığı söylenen ama artan cinayetler için 6284 ve İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması talebimizi yineliyoruz. Gülistan “Sen bağır ki şiddet sussun” diyerek kadınların sesi oldu, bizler de bu kez Gülistan için bağırıyoruz. Gülistan’ı biz kadınlar bulacağız” dedi.

Diyarbakır

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı adına açıklama yapan Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Asya Cemre Işık, “Gülistan’ın eski erkek arkadaşı Zaynal Abakarov’un, üvey babası, annesi ve kız kardeşinin 4 Ocak 2020 günü Gülistan’ın evlerinde bulunduğu zamana ilişkin vermiş olduğu ifadelerin çeliştiğini, MOBESE kameralarına yansıyan görüntülerin bilirkişi tarafından incelenmesi sonucu, Gülistan’ın suya atlamadığına ilişkin kesinlik olduğunu ancak soruşturmanın genişletilmesi, aramaların karada da yürütülmesi taleplerine rağmen gerekli işlemler yapılmadı” dedi.

Antalya Sokakları

Antalya

Attalos Meydanı’nda bir araya gelen Antalya Kadın Platformu, “Gülistan Doku Nerede” yazılı pankart açtı. Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Nilcan Balıkçı “Gülistan tam bir yıl önce bugün kayboldu. Yüzlerce kadının katledildiği, kadınların şüpheli bir şekilde bir yerden düştüğü, adına intihar denildiği, çocukların istismara uğradığı ve tüm bunlar olurken medyanın sustuğu, hukukun erkekçe işlediği, kolluk güçlerinin failleri koruduğu koskaca bir yıl geçti Gülistan’ı son kez görmemizin üzerinden.” şeklinde konuştu.

Sendika.Org, Evrensel, İleri Haber

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur