12 ilde operasyon: ESP, HDP üyesi ve Kaldıraç okuru onlarca kişi gözaltında

Gece saatlerinde 12 ilde düzenlenen ev baskınlarında ESP, SGDF, HDP üyeleri ve Kaldıraç okurlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ve ETHA muhabiri Pınar Gayıp da var

12 ilde operasyon: ESP, HDP üyesi ve Kaldıraç okuru onlarca kişi gözaltında

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla gece saatlerinde 12 ilde düzenlenen baskınlarda onlarca sosyalist gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında ESP yönetici ve üyeleri, HDP üyeleri, Kaldıraç okurları, gazeteciler, sendikacılar ve sanatçılar var.

Onlarca ESP’li ve SGDF’li gözaltında

ETHA’nın haberine göre İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’da Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin evleri basıldı.

ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ve ETHA muhabiri Pınar Gayıp da gözaltına alındı. Ayrıca HDP PM üyesi Sıtkı Güngör ve HDP İstanbul İl Örgütlenme Eş Sözcüsü Pınar Türk de gözaltına alınanlar arasında. Gözaltına alınanlar arasında Yenikapı Tiyatrosu oyuncuları da bulunuyor.

Polis, İzmir Yamanlar’da bulunan ESP Bayraklı İlçe Örgütü binasına kapısını kırarak girdi.

Diyarbakır’da ESP’li Zindan Dorudemir gece çalıştığı işyerinden gözaltına alındı. Polis işyerindeki çalışanları, “Kimseye haber vermeyin” diyerek tehdit etti. Polis işyerindekilere Zindan Dorudemir’in evine götürülerek serbest bırakılacağını söylemesine rağmen, Dorudemir’den bir süre haber alınamadı. Dorudemir’in evinde arama yapıldığı ve gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltı operasyonunu sosyal medya hesabından duyuran SGDF ise “İstanbul ve İzmir’de üyelerimizin bulunduğu evlere an itibariyle operasyon yapılıyor. İzmir’de binanın kapısı kırılarak içeri girildi. Sizin çok operasyonunuzu gördük. Siz bizim geri adım attığımızı gördünüz mü ‘Bize gücünüz yetmez. SGDF Umuttur, Umut Dimdik Ayakta!” paylaşımı yaptı.

Gözaltına alınanlardan şu ana kadar isimleri öğrenilebilenler: ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, ETHA Muhabiri Pınar Gayıp, HDP PM üyesi Sıtkı Güngör, SKM MYK üyesi Satiye Ok, ESP İl Eşbaşkanı Ezgi Bahçeci, HDP İstanbul İl Örgütlenme Eş Sözcüsü Pınar Türk, Avukat Kamil Ağaoğlu, Zindan Dorudemir, Alev Özkiraz, Ozan Özgenler, Kerim Altınmakas, Tuncay Kılıç, Rıdvan Coşkun, Nesrin Salduz, Kutay Soybil, Efe Özcan, Hakan Kafadar, Nazlı Masatçı, Orçun Masatçı (Karantinada olduğu için gözaltına alınmadı), Mehmet Küçükgünaydın, Yunus Kara, Medine Çam, Burak Yılmaz.

ETHA: “İşte buradayız!”

ETHA’dan yapılan açıklamada gece saatlerinde polisin ETHA muhabirlerinin evlerini basarak Pınar Gayıp’ı gözaltına aldığı, aynı saatlerde kapı kilidini kırarak ETHA’nın Aksaray’da bulunan bürosuna da girdiği, bütün bilgisayarların harddisklerine el koyduğu, bilgisayar kasalarını parçalayarak büroda bulunan 6600 TL miktarındaki parayı da aldığı belirtildi.

ETHA’nın açıklamasında “Biz sosyalist basın emekçileri bugüne kadar susmadık bugün ve yarın da susmayacağız. Tüm çalışanlarımızı gözaltına alsanız da, bütün bilgisayarlarımıza, teknik malzemelerimize el koysanız da ne ETHA’yı ne Atılım’ı susturamadınız, susturamayacaksınız” denildi.

Limter İş yöneticisi ve uzmanı gözaltında

DİSK’e bağlı Limter İş sendikasından yapılan açıklamada sendikanın genel başkan vekili Levent Akhan ile örgütlenme uzmanı Deniz Bakır’ın da gözaltında olduğu belirtildi.

Kaldıraç okurları gözaltında

Çok sayıda okuru gözaltına alınan Kaldıraç’tan yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“İzmir merkezli olduğu söylenen bir operasyonla, dergi okurlarımız ve ESP’den mücadele arkadaşlarımız evleri basılarak gözaltına alınmıştır. İnsanı çürüterek varlığını sürdürmeye çalışan bu ucube kapitalist düzenin, saldırmak dışında bir seçeneği yok. Kazanma şansı hiç yok! Yaşasın devrim ve sosyalizm!”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur