Diyar Saraçoğlu: “İnternet mecrasında güvenlik ve gizlilik sağlamak yetmez, ötesine geçmek gerekiyor”

Alternatif Medya Derneği’nden Diyar Saracoğlu, WhatsApp’ın veri paylaşımına ilişkin yaptığı açıklamanın ardından yaşanan süreci Sendika.Org’a değerlendirdi. Saraçoğlu, haberleşme uygulamaları arasında açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılım olan Signal’in süreçte iyi bir alternatif haberleşme uygulaması olabileceğini düşünüyor

Diyar Saraçoğlu: “İnternet mecrasında güvenlik ve gizlilik sağlamak yetmez, ötesine geçmek gerekiyor”

Sendika.Org Yazar Sohbetleri’nin bu programdaki konuğu Diyar Saraçoğlu. Aynı zamanda Alternatif Medya Derneği’nin üyesi olan Saraçoğlu ile 4 Ocak’ta başlayan WhatsApp krizini, haberleşme uygulamaları arasındaki modern kavimler göçünü ve güvenli bir iletişim ortamının mümkün olup olmadığını konuştuk.

WhatsApp’ın 8 Ocak günü kullanım şartları ve gizlilik politikasını değiştireceğini açıklamasının ardından insanlar hızlıca farklı haberleşme uygulamalarına yöneldiler. Ancak bu uygulamaların birçoğu, ya WhatsApp’la eşit düzeyde ya da bir kademe daha iyi bir veri gizliliği ilkesine sahip. Haliyle birçok kullanıcı da hangi uygulamayı tercih etmenin daha güvenli olacağı konusunda ciddi bir kafa karışıklığı yaşadı.

Uzun bir süredir pek çok uygulamanın verilerimize eriştiğini ve bunun kullanıcılar açsından büyük bir sorun teşkil ettiğini belirten Saraçoğlu, “Şirketlerin veri ve üst verilerimize ulaşması tamamen tehlikeli. Aslında onların reklamcılık sektörü açısından kendi ekonomi politiklerini inşa ettikleri bir durum var. Onlar açısından çok olumlu. Çünkü bizlerin internet mecrasında geçirdiğimiz süreyi ve bu süre boyunca yaptığımız bütün eylemleri, davranış biçimlerimizi firmalar satıyorlar.” şeklinde konuştu.

Bu süreçte Signal’in daha güvenli bir haberleşme uygulaması olduğunu ifade eden Saraçoğlu, bunun sebeplerini ise şöyle aktardı: “Signal’de uçtan uca şifreleme var. Ayrıca yazılımın arkasında kar amacı gütmeyen bir vakıf var ve metadalarımız (üst veri) şifreleniyor. En önemlisi de yazılımın tamamının açık kaynak kodlu özgür bir yazılım olması.”

Ancak Diyar Saraçoğlu’na göre haberleşme uygulamaları anlamında sadece Signal kullanmak yeterli bir güvenlik ve gizlilik alanı oluşturmuyor. Saraçoğlu, nitelikli bir şekilde güvenli bir iletişim alanın, dijital ortamda tekelleşen şirketlere karşı hem yazılım hem de donanım anlamında özgür bir iletişim mücadelesi ile kurulabileceğini söylüyor.

Söyleşi: Ahmet Buğra Kalender

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur