Direniş kazanım getirdi: Somalı madencilerin ödemeleri yapılmaya başlandı

Kıdem, ihbar tazminatı gibi alacaklarını alamayan Somalı maden işçilerinin iki yıl boyunca sürdürdüğü direniş sonuç verdi. Bugün 2391 maden işçisinin alacakları verildi, 1300 maden işçisinin alacakları ise hesaplanarak en kısa zamanda verileceği duyuruldu

Direniş kazanım getirdi: Somalı madencilerin ödemeleri yapılmaya başlandı

İki yıl boyunca direnen Somalı maden işçilerinin direnişi kazanım ile sonuçlandı. Haklarını alamayan Soma Kömür A.Ş’ye bağlı çalışan yaklaşık 3500 işçinin 2391’inin alacakları verildi. 1300 maden işçisinin alacakları ise hesaplanarak en kısa zamanda verileceği duyuruldu.

Somalı direnen maden işçilerinin kazanımını katıldığı bir programda Bağımsız Maden İş Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal şu ifadeler ile duyurdu:

Uzun bir süredir verdiğimiz mücadelede geçtiğimiz yıl 2100 madencinin tazminatları yatırılmıştı. Tazminatları verilmeyen yaklaşık 3500 madenci için 2 yıldır vermiş olduğumuz mücadele sonucunda bugün işçi arkadaşlarımızın alacakları yatırılmaya başlandı. 2391 madencinin tazminatı yatırıldı. 1300 maden işçisinin de tazminatlarında işçi arkadaşların itirazları üzerine tekrardan tazminatların hesaplanması yapılarak en kısa zamanda yatırılması için takipteyiz. Bağımsız Maden-İş Sendikası olarak mücadeleye destek veren, katılan tüm dostlara, yoldaşlara teşekkür ederiz. Şunu da belirtmek isteriz 7 yıl gibi uzun bir sürede sarı sendikaların mağdur ettiği, sorunların çözülmediği, sorunların kararlı bir mücadele ile başarılabildiğini gösteren maden işçilerine de ayrıca teşekkür ederim.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur