Brüksel’de polisin öldürdüğü siyah genç için eylemler: “İbrahima için adalet!”

Brüksel'de polis tarafından gözaltına alınan 23 yaşında Afrika kökenli İbrahima Barie isimli gencin gözaltına alındıktan sonra karakolda hayatını kaybettiğinin ortaya çıkması üzerine, şehirde protestolar başladı

Brüksel’de polisin öldürdüğü siyah genç için eylemler: “İbrahima için adalet!”

Belçika’nın başkenti Brüksel’de geçtiğimiz cumartesi günü polis tarafından gözaltına alınan 23 yaşında Afrika kökenli İbrahima Barie isimli gencin gözaltına alındıktan sonra karakolda hayatını kaybettiğinin ortaya çıkması üzerine, şehirde protestolar başladı.

Göstericiler, bir karakolu ateşe verirken polis de protestoculara tazyikli su ile saldırdı.

Belçika medyasına göre, Brüksel polisi, Cumartesi akşamı saat 19.00 sıralarında koronavirüs önlemlerine uyulup uyulmadığını kontrol ederken, kimlik yoklaması sırasında kaçmaya çalışan siyah genç İbrahima Barrie’nin peşine düştü.

Kuzey İstasyonu civarında yakalanan Barrie, sorgulanmak üzere yakındaki bir karakola görüldü. Polisten yapılan açıklamaya göre, karakoldan çıkan genç, yeniden istasyona döndüğünde bilincini kaybetti.

Ambulansla hastaneye kaldırılan Barrie, saat 20.30’da hayatını kaybetti Savcılık, İbrahima Barrie’nin ölüm nedenine ilişkin daha fazla açıklama yapmadı.

Brüksel Savcılığı, Çarşamba sabahı, “kazara insan öldürme” gerekçesiyle soruşturma yargıcı talebinde bulundu. Savcılık sözcüsü, gerçeklerin ortaya çıkarılması için soruşturma yargıcının görevi devralmasını istediklerini açıkladı.

Sözcü, “Kaza sonucu öldürme, tarafsız bir iddiadır ve polisin yanlış bir şey yaptığını varsaydığımız anlamına gelmez” dedi.

“Sorgu sırasında fenalaştı”

Ailenin avukatı, İbrahima’nın sorgu sırasında fenalaştığını ve sandalyeden düştüğünü söyledi.

Ölen gencin ailesi ve yakınlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi, olayı protesto etmek ve ölüm nedenini öğrenmek için Çarşamba öğleden sonra Kuzey İstasyonu civarında toplandı. “Siyahların hayatı değerlidir” ve “İbrahima için adalet” yazılı pankartlar taşıyan topluluk, polisin tutumunu protesto etti.

Akşam saatlerine doğru, göstericiler ile polis arasındaki gerilim tırmandı. Bazı protestocuların havai fişek atması üzerine, polis tazyikli su ile karşılık verdi. Polisin kalabalığı dağıtmak için çembere alması üzerine olaylar kontrolden çıktı.

Protestocular, civardaki bir polis karakolunu ateşe verdi. Yangın, büyümeden söndürüldü. Göstericiler tarafından çöp tenekeleri ateşe verilerek, çok sayıda işyerinin vitrinleri indirildi. Çatışma sırasında, bir polis aracı da tahrip edildi.

Kral Philippe göstericilerin arasında kaldı

Polisle göstericiler arasındaki çatışmanın sürdüğü sırada, Brüksel’deki saraydan, yaşadığı Laken Kalesi’ne giden Belçika Kralı Philippe’nin otomobili de, bir süre olayların arasında kaldı.

Polisler, panikle Kral’ı uyardı. Philippe ‘nin aracı U dönüşü yaparak, olay yerinden uzaklaştı.

Olaylarda çok sayıda gösterici ve polisin yaralandığı belirtildi.

Protestocular, polis tarafından öldürüldüğünü belirttikleri bir grup kurbanın isimlerinin yazılı olduğu bir pankart taşıdı. Geçen Nisan ayında Brüksel’de polis kontrolünden kaçtığı gerekçesiyle kovalanan bir genç, motosikletine polis aracının çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

Brüksel’de 2019 yılında da polis aracının çarptığı 17 yaşındaki Mehdi adlı genç yaşamını yitirmişti. Her iki olayda da polis memurlarının yargılanmasına gerek olmadığına karar verildi.

Kaynak: BBC Türkçe

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur