Anayasa Mahkemesi’nden çıplak arama konusunda “hak ihlali” kararı

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından gündeme getirilen "çıplak arama işkencesi"ne ilişkin Anayasa Mahkemesi (AYM), yapılan bir başvuruda hak ihlali kararı verdi

Anayasa Mahkemesi’nden çıplak arama konusunda “hak ihlali” kararı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından gündeme getirilen “çıplak arama işkencesi”ne ilişkin Anayasa Mahkemesi (AYM), yapılan bir başvuruda hak ihlali kararı verdi.

Etkin Haber Ajansı’nda (ETHA) yer alan habere göre, çıplak arama işkencesine uğrayan Rüya Ağdaş Sönmez adlı kadının başvurusunu görüşen AYM, kararını açıkladı. Mahkeme kararındaki bilgilere göre Sönmez, 9 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul Yenikapı’da bulunan Marmaray hızlı tren istasyonunun ana girişindeki polis arama noktasından geçerken, çantasını aramak isteyen kadın polis Y.T. ile tartıştı. Sönmez daha sonra kadın polisler Y.T. ve S.K. tarafından Aksaray Karakolu’na götürüldü.

Polisler Sönmez’i karakoldaki çay ocağına götürüp burada bir müddet tuttu. Aynı polisler, adli muayene raporu almak için Sönmez’i Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Doktor muayenesi esnasında yanında kadın polislerden biri olduğu için kötü muameleye maruz kaldığını ve çıplak aramaya tabi tutulduğunu söyleyemeyen Sönmez, daha sonra Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda başvurdu.

Savcılık, Sönmez’in şikayeti üzerine soruşturma başlattı. Savcılık polisler Y.T. ve S.K. hakkında, “çantasını ve üzerini aratmayan müştekiye orantılı güç kullanılıp, polis merkezine getirilip aramasının yapıldığı, zor kullanma yetki sınırını aşmadıkları, arama sırasında müştekiyi soyarak eziyet ettikleri, hakaret ve tehditte bulunduklarına dair kamu davasının açılmasına yeterli kanıtlar elde edilemediğinden, şüpheliler hakkında atılı suçlardan kovuşturmaya yer olmadığı” kararını verdi.

AYM hak ihlali kararı verdi

Savcılığın kararından sonra Sönmez, avukatı aracılığı ile AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. AYM Birinci Bölümü, polis merkezindeki çay ocağında tutulma sırasında kolluk görevlileri tarafından yapılan kötü muameleye yönelik etkili soruşturma yapılmaması nedeniyle anayasanın 17. maddesinin üçüncü fıkrasının usul boyutuyla ihlal edildiğine hükmetti. Kararda şöyle denildi: “Kötü muamele yasağının usul boyutuna yönelik ihlalin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın işlemlerinden kaynaklandığı anlaşılmıştır. Bu durumda kötü muamele yasağının usul boyutuna yönelik ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma yapılmasında hukuki yarar bulunmaktadır. Yapılacak yeniden soruşturma ise bireysel başvuruya özgü düzenleme içeren 6216 sayılı Kanun’un 50. maddesinin (2) numaralı fıkrasına göre ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Bu kapsamda yapılması gereken iş, yeniden soruşturma kararı verilerek Anayasa Mahkemesi’ni ihlal sonucuna ulaştıran nedenleri gideren, ihlal kararında belirtilen ilkelere uygun yeni bir soruşturma yapılmasından ibarettir. Bu sebeple kararın bir örneğinin yeniden soruşturma yapılmak üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar verilmesi gerekmektedir.”

Gergerlioğlu: Korku duvarları yıkılıyor

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan HDP’li Gergerlioğlu, “Uşak Emniyet Müdürlüğü’ndeki çıplak arama için bugün 2 genç üniversite öğrencisi mağdure Uşak Valiliği ve İzmir Emniyeti hakkında suç duyurusunda bulundu. Korku duvarları yıkılıyor, çıplak arama yargılanıyor! Valilik şikayet eden yok açıklaması yapmıştı. Susmadılar” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur