Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde finaller üç güne sıkıştırıldı: Final sınavı “haftası” değil, final sınavı “günleri” 

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Öğrencileri, final döneminde yaşadıkları mağduriyetlere dair bir açıklama yayımladı. Üniversiteliler pandemi şartlarında okumanın daha da zorlaştığına dikkat çekerek, koşulların düzeltilmesini istedi

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde finaller üç güne sıkıştırıldı: Final sınavı “haftası” değil, final sınavı “günleri” 

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Öğrencileri, final döneminde yaşadıkları mağduriyetlere dair bir açıklama yayımladı. Üniversiteliler pandemi şartlarında okumanın daha da zorlaştığına dikkat çekerek, koşulların düzeltilmesini istedi.

Açıklamada, Altınbaş Hukuk Fakültesi’ndeki koşullar ise şöyle özetlendi:

Final sınavı “haftası” değil, final sınavı “günleri”

Normalde en az bir haftaya (ki bu da az bir süre) yayılan tüm sınavlar, final döneminde üst üste yığılmış durumda. Örneğin vize sınavları en azından bir haftaya yayılmışken ve sadece bazı günlerde iki sınav üst üste gerçekleşirken, final sınavlarında tüm sınavlar tam 3 güne sıkıştırılıyor.

Bir günde yapılacak iki sınav arasında ancak 15 dakikalık bir süre söz konusu.

Üniversiteliler bu duruma itiraz ettiklerinde “Sekreter ve Rektörlük tarafından düzenlenmiştir, böyle uygulanacak” cevabını aldılar.

Kamera ve kayıt dayatması

Sınavlarda kamera dayatmasının da olduğunu ifade eden üniversiteliler açıklamalarını “Hatta önce sınavlar esnasında sadece kameranın açılması değil, üstüne bir de kayıt alınacağına dair bir karar alınmıştı. Amaç, sonradan her bir öğrenciyi izleyebilmek idi. Fakat bizler kişilik haklarımızın ihlali olduğunu ileri sürerek bu uygulamayı kaldırtabildik” diye sürdürdüler.

Sınav süresi ve sorular arası geçiş yapılamıyor

Vize sınavların bazılarında soru başına ancak 30-60 saniye düşerken. Bu süre genelde uzun olan soruların okunmasına bile yetmiyor. Ayrıca sınav soruları arasında geçiş yapılamıyor. Yani bir soruyu sonra çözmek üzere atlayıp diğerlerine devam etmek mümkün değil.

Sınavlardan geçirilmiyor

Öğrencilerin kasten yaz okullarına bırakıldığını düşündüren sınav kriterlerinin yürürlükte olduğuna dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

Örneğin genelde sınavlarda çok puan kırılıyor. Aynı alanda eğitim veren tanınmış üniversitelerin sınavlarıyla karşılaştırıldığında ağır sınavlar uygulanıyor. Bunun nitelikli bir eğitim vermekle ilgisi olduğunu düşünmüyoruz. Üniversite yönetiminin derdi, sınavları geçemeyen öğrencilerin mecburen gittikleri yaz okullarını ek gelir kaynağı haline getirmektir. Üstelik Altınbaş Üniversitesi’nin yaz okulu kurs ücretleri diğer üniversitelere göre çok yüksektir.

 

Yakın günlerde bir dersin sınav sonuç ortalaması 40 (100 üzerinden) olarak gerçekleşince, şikayetlerde bulunduk. Bunun üzerine ilgili hocamızın yanıtı, “Bu ortalama iyi bir ortalama, ben daha düşük bekliyordum” şeklindeydi. Öğrencilerden biri ortalamanın %40 olmasının sınavın adil olmadığının bir göstergesi olup olmadığını sorması üzerine, aynı hocadan, “Sizi süründürerek mezun edeceğiz, ülkenin en iyi avukatları olabilmeniz için” yanıtı aldık. Fakat bu durumda biz en iyi avukatlar olarak değil, en tükenmiş avukatlar olarak mezun olacağımızı düşünüyoruz.

 

Sınavların üstüne bir de ödev yükü

 

Altınbaş Üniversitesi’nde pandemi şartlarında öğrencilerin mağduriyetini gözetmek bir yana, üstüne bir de öğrencilerin omuzlarına ek yük bindiriliyor. Normalde vize ve finallerin dışında sınav programında olmayan ödevler veriliyor, bu dönemdeki her ders için. Hatta bazı derslerde iki ödev söz konusu. Bu ödevler dönem içinde hazırlandığı için bu ödevleri yetiştirme telaşından birçok öğrenci dersleri takip edemiyor. Üstelik ödevlerin bazıları yılbaşı tatilindeki süre içinde veriliyor. Yılbaşı tatilinde verilmesine dair şikayetimiz üzerine, “Zaten karantinadayız, masa başında geçirirsiniz” cevabını aldık. Sürenin uzatılmasına için mail yoluyla ilettiğimiz taleplerimiz ise cevapsız bırakıldı. Ayrıca ödevler verilirken hocalar arasında bir koordinasyon olmadığı için hepsi üst üste biniyor ve dolayısıyla yetiştirilmesi daha da zorlaşıyor.

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur