Almanya’da Humboldt Üniversitesi önünde Melih Bulu protestosu: “Boğaziçi’nde direnen tüm arkadaşlara selam olsun”

Boğaziçi Üniversitesi mezunları, öğrencileri ve öğretim görevlileri kayyum rektör Melih Bulu'yu protesto etmek için Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Humboldt Üniversitesi önünde bir araya geldi. Boğaziçi Üniversitesi ile dayanışma eylemi düzenleyenler ellerinde "Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz" yazılı pankart taşıdı

Almanya’da Humboldt Üniversitesi önünde Melih Bulu protestosu: “Boğaziçi’nde direnen tüm arkadaşlara selam olsun”

Boğaziçi Üniversitesi mezunları, öğrencileri ve öğretim görevlileri kayyum rektör Melih Bulu’yu protesto etmek için Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Humboldt Üniversitesi önünde bir araya geldi. Boğaziçi Üniversitesi ile dayanışma eylemi düzenleyenler ellerinde “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” yazılı pankart taşıdı.

Ayrıca eyleme katılanlar, “Kayyum rektör istemiyoruz”, “Merkel sen bir konuşsan, seni sever bilirsin”, “İntihalsiz, torpilsiz”, “Akademi biat etmez”, “Boğaziçi direniyor”, “Kayyuma geçit yok” ve kayyum rektör atanmasını protesto ederken Ankara’da gözaltına alınırken polisler tarafından ayağı kırılan Deniz Baran Erbudak için “Deniz Baran yalnız değildir” yazılı dövizler taşıdılar.

Üniversite önünde yapılan basın açıklamasını Boğaziçi Üniversitesi mezunu bir kadın okudu. İngilizce, Türkçe ve Almanca okunan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’nde Hükümet Komiseri olarak atanması bu kurumun bütün bileşenleri tarafından büyük tepki topladı. Bizler Boğaziçi Üniversitesi’nin ve diğer Türkiye üniversitelerinin yurtdışındaki mezunları, evimizdeki gösterilere dair haberleri kaygı ile izliyoruz.

Türkiye’deki tüm üniversiteler, devletin ve hükümetin müdahalelerinden korunmuş olarak kendi kendini yönetmelidir. Basında, güvenlik güçlerinin üniversitenin kapısını kelepçelediği görseller yer aldı. Bu tavır, niyeti gayet iyi açıklıyor ve akademik özgürlüğün karşı karşıya olduğu tehdidin boyutlarını gözler önüne seriyor.

Mezunlar olarak

-Tüm kayyumların geri çekilerek akademik kurumlara kendi senatolarınca belirlenmiş kural ve prosedürler çerçevesinde kendi rektörlerini seçme imkanı tanımalarını, ve

-Gözaltındaki öğrencilere kötü muamelenin son bulmasını, salıverilmelerini ve adli takibata uğramamalarını talep ediyoruz.

Eylemde “Kayyum rektör istemiyoruz”, “Yaşasın öğrenci dayanışması sloganları” atıldı. Eylem zılgıtlarla sona erdi.

“Her hafta sonu eylem düzenleyeceğiz”

Üniversite önünde eylem düzenleyen üniversite mezunları, öğrencileri ve öğretim görevlileri Türkiye’de süren hafta sonu yasakları sebebiyle her hafta sonu Berlin’de eylem düzenlemeye devam edeceklerini de ifade etti.

Sendika.Org (Almanya)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur