Ziya Selçuk tepkiler üzerine geri adım attı: Bu dönem yüz yüze sınav yapılmayacak

Tepkiler üzerine geri adım atan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medyadan yaptığı yeni bir açıklamayla bu dönem okullarda yüz yüze sınav yapılmayacağını duyurdu

Ziya Selçuk tepkiler üzerine geri adım attı: Bu dönem yüz yüze sınav yapılmayacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bugün (25 Aralık) yaptığı açıklamada yüz yüze sınavları ertelediklerini duyurdu. Bakan Selçuk sosyal medyadan yaptığı paylaşımla; ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacaklarını, lise öğrencilerinin birinci dönem notlarını ise ikinci dönem yapılacak yüz yüze sınavlarla belirleyeceklerini ifade etti.


Geçtiğimiz günlerde sınavlara ilişkin yapılan duyuruyla ortaokul ve lise öğrencilerinin sınavlara belirlenen tarihlerde yüz yüze katılım sağlayacağı açıklandığında yüz binlerce öğrenci bu karara karşı sosyal medyada ertelenme çağrısında bulunmuştu. Bunun üzerine yüz yüze sınavlara ilişkin yeni bir açıklama yapan Selçuk, şunları ifade etti:

Sevgili öğrencilerimiz, biz eğitimi, ders konularını sizlere yüklemek için değil; sizleri bilgiye yetiştirmek ve donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlamak için veririz.

Sınavlar da bu bilgileri ne kadar aldığınızı ölçmek ve durumu değerlendirmek için yapılır. Sınavın başka bir amacı yoktur. Eğer bugün bir öğrenme kaybınız olur ve biz bunu fark etmezsek bu eksikler, hayatınız boyunca karşınıza çıkar.

Bu yıl olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Süreç hızlı değişiyor; kararlar, uzun değerlendirmeler doğrultusunda alınıyor. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ve Sağlık Bakanlığımızın değerlendirmeleri doğrultusunda yüz yüze sınav konusunu yeniden ele aldık.

Aldığımız kararla ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacak. Lise öğrencilerimizin birinci dönem notlarını ise ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlarla belirleyeceğiz.

Lütfen, siz şu an sadece sağlığınıza ve derslerinize odaklanın. En çok ihtiyacımız olan şey sağlık ve geleceğe dair tek güvencemiz sizlersiniz. Güzel bir gün diliyorum.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur