Yazar İbrahim Çolak intihar etti

Adı bir süredir sosyal medyada taciz ifşa ve iddialarıyla gündeme gelen yazar ve yayınevi sahibi İbrahim Çolak, Twitter hesabından paylaştığı veda mesajının ardından intihar etti

Yazar İbrahim Çolak intihar etti

İbrahim Çolak akşam saatlerinde sosyal medyadaki paylaşımında, “Kendimi böyle bir sona hazırlamamıştım. İyi bir insan olmaktı dileğim, başaramadım. Saatlerce, günlerce yazabilirim ancak bu hiçbir şeyi geri getirmez. Ben, şu saatten sonra eşimin, evlatlarımın, dostlarımın yüzüne bakamam. Kimse tamamıyla suçlu değildir lakin başkalarına söylediğim, ‘kendimize yakışanı yapalım’ düsturunu kendim için tutamamış olmama gerçek bir pişmanlığım var. Beni seven, beni gözeten tüm dostlarıma, hassaten kahrımı çeken eşime ve evlatlarıma hayırla kalın diyorum” ifadelerini kullandı.

Yazar ve yayınevi sahibi İbrahim Çolak’ın intihar edip etmediğine dair henüz resmi bir açıklama yapılmazken paylaşımın ardından gazeteci İsmail Kılıçaslan, Çolak’ın intihar ettiğini doğruladı.

Kılıçarslan sosyal medyada, “İbrahim Çolak intihar ederek son verdi hayatına. Ne diyeyim, ne yazayım bilmiyorum. Bildiğim tek şey intiharın hiç bir şart altında çözüm ve uygun son olmadığı… Çok üzgünüm” ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

Yazar Hasan Ali Toptaş’la yapılan bir röportajda, çevirmenlerin yaşı ile ilgili söylediği sözler sosyal medyada tartışılırken, edebiyat dünyasından kadınlar söz konusu yazarın tacizine uğradıklarını açıkladı.

Konu, Leyla Salinger adlı Twitter kullanıcısının, “kendisinin ve pek çok arkadaşının Toptaş ile nahoş anıları olduğunu” yazan bir mesajıyla gündeme taşındı. Ardından benzer hikayeler paylaşıldıkça, bunları kabul eden Toptaş “eril faillik” olarak adlandırarak özür dileyen bir açıklama yaptı.

Taciz teşhirleri Toptaş ile sınırlı kalmadı. Listeye İbrahim Çolak gibi çok sayıda isim eklendi.

Sosyal medyada, farklı kişi ve grupları hedef alan #uykularınızkaçsın, #MeToo ve #ProtokollüTaciz gibi çeşitli etiketlerle gündeme geldi. Ardından bir mail hesabı oluşturuldu ve kadınlara çağrı yapıldı. 1 gün içinde 100’den fazla kadın yaşadıklarını mail atarak anlattı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur