Yaşam savunucularını “vandallıkla” suçlayan Erdoğan’a: “Cumhurbaşkanı önce termik santral, metalik madencilik projelerini durdursun”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Eskişehir Eti Maden İşletmeleri Lityum Karbonat Üretim Tesisleri'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada havasını, suyunu, toprağını savunanları hedef göstererek “vandallık ve provokatörlük” ile suçladı. Ekoloji Birliği, bu açıklamalar karşısında "Ekoloji mücadelesi, emek ve demokrasi mücadelesi ile birlikte geleceğine sahip çıkma mücadelesidir" diyerek bir açıklama yayımladı

Yaşam savunucularını “vandallıkla” suçlayan Erdoğan’a: “Cumhurbaşkanı önce termik santral, metalik madencilik projelerini durdursun”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Eskişehir Eti Maden İşletmeleri Lityum Karbonat Üretim Tesisleri’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada havasını, suyunu, toprağını savunanları hedef göstererek “vandallık ve provokatörlük” ile suçladı. Ekoloji Birliği, bu açıklamalar karşısında “Ekoloji mücadelesi, emek ve demokrasi mücadelesi ile birlikte geleceğine sahip çıkma mücadelesidir” diyerek bir açıklama yayımladı.

Ekoloji Birliği’nin açıklaması ise şöyle:

Doğal kaynaklarımız sermayenin yoğun saldırısı altındadır. Sermaye de en büyük desteğini işbirliği yaptığı iktidardan almaktadır.  Ormanlarımız, yer altı kaynaklarımız, sularımız kısaca doğamız kapitalist sistem tarafından meta olarak görülmekte ve sömürülmektedir.

Ancak halkımız gerçekleri görmekte, köylerde ve yaşam alanlarında havasına suyuna toprağına sahip çıkmaktadır. Yükselen ekoloji mücadele karşısında da iktidar ve şirketler paniklemeye başlamıştır.

İktidar ve şirketler ekoloji mücadelesi verenleri kendilerince karalamaya, halkın gözünden düşürmeye çalışıyorlar, ama başaramayacaklar çünkü toprağına, suyuna geleceğine sahip çıkan halk oldukça kararlıdır. Verilen mücadele haklı ve meşrudur.

Emperyalist-kapitalist saldırıya karşı direnme hakkını kullanan halka ve ekoloji örgütlerine AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan tarafından “çevreci maskesi takmış vandallar”, “arkası karanlık birçok marjinal” denmesini asla kabul etmiyoruz.

Cumhurbaşkanlığı makamında oturan bir kişinin halkının ve yaşamı savunanların yanında olması gerekir.

Cumhurbaşkanı öncelikle iklim krizini hızlandıran karbon salımına yol açan termik santrallar gibi ekolojik yıkım projelerini durdurmalı, susuzluğun ve kuraklığın iyice arttığı bu dönemde aşırı su kullanan ve hiçbir kamusal yararı olmayan ve doğayı tahrip eden metalik madencilik projelerini kapatmalı, Paris Anlaşması’nın TBMM tarafından onaylanmasına destek vererek karbon salımını azaltıcı tüm tedbir ve önlemleri acilen yerine getirmelidir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur