TSK ve GATA’ya yönelik “FETÖ” operasyonu: 50 ilde 304 kişi hakkında gözaltı kararı

İzmir ve 50 ilde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarına yönelik düzenlenen "FETÖ" operasyonunda 295'i muvazzaf 304 kişi hakkında gözaltı kararı verildi

TSK ve GATA’ya yönelik “FETÖ” operasyonu: 50 ilde 304 kişi hakkında gözaltı kararı

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik olarak İzmir başta olmak üzere 50 ilde, “FETÖ soruşturması” kapsamında büyük çaplı operasyon düzenlendi. 304 kişi hakkında gözaltı kararı olan operasyonda, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltı kararı verilenlerin 193’ünün Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 111’inin Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yaptığı öğrenildi.

AA’da yer alan habere göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı açıklamada, Terör Suçları Soruşturma Bürosu’nun talimatı üzerine MİT ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün ortak çalışmaları sonucunda, “FETÖ’nün mahrem hizmetler sınıfı” kapsamında örgütlendiği tespit edilen GATA (Sağlık Bilimleri Üniversitesi) personeline yönelik olarak 6’sı “mahrem imam” olduğu iddia edilen toplam 37 şüpheli hakkında gözaltı kararı alındı.

Açıklamada “FETÖ” üyelerinin iletişim yöntemi olan ankesörlü ve kontörlü büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri tespit edilen doktor şüphelilerden 14’ünün aktif görevde bulunduğu, 2’sinin emekli olduğu, 1’inin istifa ettiği, 14’ünün ise ihraç edildiği belirtilen açıklamada, profesör olan 2 şüpheliden birinin, doçent olan 5 şüpheliden 3’ünün aktif görevde olduğu bildirildi.

Albay rütbesindeki 6 şüpheliden 5’inin ihraç edildiği, 1’inin emekli olduğu, yarbay rütbesindeki 5 şüphelinin tamamının ihraç edildiği, binbaşı rütbesindeki 1, yüzbaşı rütbesindeki 2 şüphelinin aktif görevde bulunduğu, 1 üsteğmenin ise ihraç edildiği belirtildi.

Ayrıca operasyonun “FETÖ’nün  TSK yapılanması”na yönelik bugüne kadar yürütülen hedef sayısı ve nitelik açısından en geniş çaplı operasyon konumunda olduğu ifade edildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur