TRT muhabiri Hüseyin Hattap El-Bab’da öldürüldü

TRT’nin Arapça yayın organı TRT Arabi’de çalışan Hüseyin Hattap, TSK kontrolündeki El Bab kasabasında motosiklet üzerinde gelen ve kimliği belirsiz iki kişi tarafından vurularak öldürüldü

TRT muhabiri Hüseyin Hattap El-Bab’da öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kontrolü altında bulunan Kuzey Suriye topraklarındaki El-Bab’da kanunsuz ve güvenliksiz bir yaşam sürüyor. Türkiye’nin elinden ise bir şey gelmiyor.

TRT’nin Arapça yayın organı TRT Arabi’de çalışan Hüseyin Hattap motosiklet üzerinde gelen ve kimliği belirsiz iki kişi tarafından vurularak öldürüldü. Katiller gece karanlığında olay yerinden kaçtılar. Olay Kuzey Halep’in El Bab kasabasındaki mezarlığın yanında sabah erken saatlerde meydana geldi.

Hattap, TRT’ye çalışıyordu ama Suriye vatandaşıydı. Habere yer veren South Front sitesi Hattap’a daha önce de saldırı olduğunu ama bundan kurtulduğunu yazıyor. Hattap aynı zamanda Halep ve etrafındaki bölgede çalışmalarını sürdüren Medya Birliği’nin de eş başkanıydı.

Daha önce de saldırıya uğrayan Hattap o zamanlar saldırının arkasında Ahmet el-Abdullah’ın bulunduğunu iddia etmişti. Olay sonrası “Özgür Suriye Polisi”ne başvuran gazeteci şikayetçi olmuş ama bir sonuç alamamıştı. “Özgür Suriye Polisi” Türkiye’nin kontrolü altındaki bir örgüt. Bu saldırı geçen Eylül ayında gerçekleşmişti. Ahmet el-Abdullah bölgedeki bir savaş ağası ve Hattap’la hemşeri.

Bu saldırıların mahiyeti açıklanmazken, Ahmet el-Abdullah’la Hattap arasında kişisel nedenlerle bir sorun olması da muhtemel. Ancak, her iki saldırının da profesyonelce hazırlanmış olduğu izlenimi bunların arkasında IŞİD’in de olabileceğin akla getiriyor.

Son iki aydır IŞİD hepsi de Türkiye ilişkili pek çok kişiye saldırmış ve öldürmüştü.

Bu son saldırı da TSK’nin kontrolündeki Suriye topraklarında bir türlü asayişi ve güvenliği sağlayamadığı şeklinde değerlendiriliyor. Suriye yönetimi Türkiye’nin bölgedeki varlığını işgal olarak nitelendiriyor.

Sendika.Org (MB)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur