“Sivas Katliamı davasından Türkiye’de hüküm giymiş ve hükmü infaz edilmeden firar eden 11 kişi Almanya’da ikamet ediyor”

Hollanda Sosyalist Parti Milletvekili Sadet Karabulut, Sivas Katliamı'nda yaşamını yitiren Hollanda vatandaşı Carina Thuijs hakkında hükümete yeni bir soru önergesi verirken, 23 Eylül'de verdiği soru önergesine verilen cevapları da paylaştı. Buna göre Sivas Katliamı davasında hüküm giymiş ancak hükmü infaz edilemeden yurtdışına kaçmış 11 kişinin Almanya'da ikamet ediyor

“Sivas Katliamı davasından Türkiye’de hüküm giymiş ve hükmü infaz edilmeden firar eden 11 kişi Almanya’da ikamet ediyor”

Hollanda Sosyalist Parti Milletvekili Sadet Karabulut, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Hollanda vatandaşı Carina Thuijs hakkında hükümete yeni bir soru önergesi verirken, 23 Eylül’de verdiği soru önergesine verilen cevapları da paylaştı.

Karabulut’un yönelttiği sorular ve verilen cevaplar şu şekilde:

Çoğunluğunu Alevilerin oluşturduğu 35 insanın yakılarak katledildiği, aralarında Hollanda vatandaşı ve kültürel antropoloji öğrencisi Doetinchem’li Carina J. Th. Thuijs’un da bulunduğu, 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı’nı hatırlıyor musunuz?

Evet.

Sanıklara karşı yürütülen ceza davaları hangi aşamada? Hollanda Elçiliği mahkeme duruşmalarını ve davayı takip etti mi? Cevabınız “evet” ise hangi şekilde? Cevabınız “hayır” ise neden takip etmediniz?

Su an üç zanlı hakkındakı dava devam ediyor. Son duruşma 3 eylül 2020’de görüldü. Bir sonraki duruşma tarihi 20 Ocak 2021 olarak belirlendi. Elçilik bu davayla ilgileniyor, ve her duruşma öncesi duruşmanın nasıl takip edileceğini belirliyor. O an geçerli olan COVID-19 önlemleri de hesaba katılıyor.

Geçenlerde (4 Eylülde), katliamda öldürülen Gülsüm Karababa’nın ağabeyi ve Demokratik Alevi Dernekleri tarafından Hollanda devletine yönelik dile getirilen 2023’de zaman aşımına uğrama tehlikesi olan üç sanığa karşı yürütülen hukuki sürece katılma talebine karşı tutumunuz nedir? Türkiye Barolar Birliği’nin Sivas Katliamı’nı insanlığa karşı islenmiş bir suç olarak tanımladığını ve bir Hollanda vatandaşının katledildiğini göz önünde bulundurarak bu talebe olumlu bir yanıt verecek misiniz?

Diğer bir Alevi kuruluşu olan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin de katledilenlerin aile yakınlarıyla birlikte geçen yıllarda Hollanda Elçiliği aracılığıyla (9 Eylülde üç firari Sivas katliamı sanığının yargılandığı mahkeme duruşması öncesi 4 Eylülde yapıldığı gibi)  Carina Thuijs’e karşı islenmiş suçtan dolayı sizin hukuki sürece katılma talebinde bulundukları doğru mudur? Bu talebe yanıtınız ne oldu?

Kral Willem-Alexander’la görüşme dilekçesinin 4 Eylülde Ankara’da bulunan Hollanda Elçiliği tarafından kabul edilmediği doğru mudur?

Elçilik geçen yıllarda adı geçen kurum ve kişilerle birkaç defa görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerde Hollanda’nın davaya müdahil olmasına yönelik bir talepte bulunulmadı. 4 Eylül 2020’de birkaç kişi önceden haber vermeden elçilik binasının önüne gelip, çelenk bıraktı ve pankart açtı. Elçiliğe girme arzuları üzerine güvenlik tarafından randevu yapılmasının zorunlu olduğu bildirildi, güvenlik görevlileri grubun elindeki dilekçeyi memnuniyetle teslim alabileceklerini bildirdi. Grup bunun üzerine dilekçeyi vermedi. Elçilik dilekçenin ve olası bir mektubun içeriğini doğal olarak tasdikleyememekte. Elçilik tabii ki memnuniyetle bir randevu yapmaya ve dilekçe veya mektup teslim almaya hazırdır.

Sivas davasında yargılanan dokuz kişinin Almanya’ya sığındığını doğrulayabilir misiniz? Almanya’yla birlikte bu kişilerin uluslararası hukuk bazında yargılama imkânını araştırmak ister misiniz?

Bu konu hakkında dikkatinizi Alman hükümetinin Alman Federal Parlamentosu’nda sunulan soru önergesine verdiği cevaba çekmek isterim. Cevaptan Temmuz 2006’da Almanya’da Sivas saldırısıyla ilgisi olduğun söylenen, çeşitli oturum statüleriyle, toplam 11 kişinin ikamet ettiği anlaşılıyor. Ayni cevapta Sivas saldırısıyla ilgisi olduğu söylenen toplam 24 kişinin Almanya’da bulunduğunu veya geçmişte bulunmuş olduğu belirtilmişti. 2019’da Alman hükümetine Türkiye’de Sivas davasında hüküm giymiş ve o an Almanya’da yasayan kişi sayısı sorulmuştu. Nisan 2019’da Alman hükümeti sayı hakkında bilgisinin olmadığını ve aynı zamanda meselenin Almanya ve Türkiye arasındaki ikili görüşmelerde dile getirilmediğini bildirdi. Alman hükümeti cevabında – bir iade talebinin dışında- 2013’den bu yana yeni iade talepleriyle ilgili bir bilgisinin olmadığını da belirtti. Alman Federal Parlamento’sunda sunulan soru önergesine Temmuz 2020’de verilen cevaptan söz konusu iade talebiyle ilgili henüz karar verilmediği anlaşılmaktadır. Alman hükümetinin Alman Federal Parlamentosu’na verdiği cevapları dikkate alarak, kabine şu an Almanya’ya yönelik adım atmak için bir gerekçe görmüyor.

“Sivas Katliamı davasından Türkiye’de hüküm giymiş 11 kişi Almanya’da ikamet ediyor”

Karabulut, “Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok’un daha önce sunduğum soru önergesine verdiği cevaplardan Sivas Katliamı’na ve üç sanığa karşı sürdürülen davaya ilgisinin az da olsa artmış olduğu görünmektedir. Örneğin 2021’de sürdürülecek olan duruşmaları takip etme niyetinin olduğu anlaşılmaktadır” dedi.

Karabulut, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

Bu gelişmeyi olumlu olarak değerlendiriyorum, fakat aynı zamanda bakanın verdiği cevapları yeterince açık ve kararlı bulmuyorum. Carina Thuijs, diğer bütün katliam kurbanları ve aile yakınları için, geç de olsa, adaletin yerini bulmasını önemsiyoruz. Meselenin lafta kalmaması gerekiyor. Hollanda devleti duruşmaları aktif olarak izlemeli, davaya müdahil olma imkanlarını ciddi bir şekilde değerlendirmeli. Aynı zamanda Hollanda devleti Almanya’ya sığınan firarileri Avrupa’da yargılama imkanlarını Almanya’yla birlikte araştırmalı. Sonuçta Carina Thuijs bir Hollanda vatandaşıdır ve canice şeriatçılar tarafından Sivas’ta öldürülmüştür.

“Bütün bu konulara açıklık getirmek için Sivas Katliamı ile ilgili ikinci soru önergemi sundum” diyen Karabulut’un yeni önergesi ise şöyle:

  1. Sosyalist Parti Meclis Grubu’nun sunduğu ‘Hollanda Elçiligi’ne sunulan 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı ile ilgili dilekçe’ hakkında soru önergesine verdiğiniz cevapları hatırlıyor musunuz? Bu katliamda İslami köktendinciler tarafından katledilenler arasında Hollanda vatandaşı Carina Thuijs da bulunmaktaydı. [1] [2]
  2. Verdiğiniz cevaptan sanıkların yargılandığı Sivas Katliamı ceza davasının hiçbir duruşması Hollanda tarafından izlenmediği anlaşılmaktadır. Bu doğru mudur? Cevabiniz “evet” ise: Neden izlemediniz? Cevabınız “hayır” ise: Hangi duruşmaları, hangi sanıklara karşı ve hangi şekilde takip ettiniz?
  3. Üç sanığa karşı devam eden, ve 20 Ocak 2021’de bir sonraki duruşması olan davaya aktif bir şekilde katılmaya razı mısınız? Cevabınız “hayır” ise: Neden?
  4. Öldürülenlerin aile yakınlar ve Alevi derneklerinin size Carina Thuijs’e işlenmiş suçtan dolayı sanıklara karşı yürütülen cinayet davasına müdahil olunmasına yönelik bir talepte bulunmadıkları doğrultusunda verdiğiniz cevap, ilgililer tarafından bu şekilde algılanmamaktadır. Türkiye Barolar Birliği ve Türk hakimleri bu davayı – bir Hollandalının da öldürüldüğü- insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak gördüklerini göz önünde bulundurarak, bu talebi tekrar değerlendirip olumlu bir şekilde yanıtlayacak mısınız? Cevabınız “hayır” ise: Neden? [3] [4]
  5. Alman hükümeti, Sivas’ta işlenmiş cinayetlerden dolayı Türkiye’de hüküm yemiş 9 kişinin Almanya’da ikamet ettiğini tespit etmiştir. İşlenmiş suçların ciddiyeti ve Hollanda vatandaşı Carina Thuijs’un bu katliamda öldürülmesini göz önünde bulundurarak, Almanya ile görüşüp araştırmayı derinleştirme ve bu kişileri yargılama imkanlarını değerlendirmeye razı mısınız? Cevabınız “hayır” ise: Neden?

[1] Hollanda Dışişleri Bakanı’nın Milletvekili Karabulut’un (Sosyalist Parti) Hollanda Elciligi’ne sunulan Sivas katliami ile ilgili dilekçe hakkında 23 Eylül 2020 tarihli soru önergesine cevapları

[2] Carina Thuijs’un annesi ile röportaj (De Gelderlander, 19 Aralık 1997)

[3] Hollanda Elçiliği’nin H. Karababa’ya 6 Şubat 2008 tarihli mektubu

[4] Madımak Katliamı’nda Yaşamlarını Kaybeden Aileler adına H. Karababa imzalı Hollanda Elçiliği’ne sunulan dilekçe

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur