Saros Körfezi’nde FSRU liman projesi için acele kamulaştırma ve el koyma tebliği toprak sahiplerine yeni geldi

Saros Körfezi’nde FSRU liman projesi için bölge halkının bilgisi dışında inşaat çalışmalarını başlatan BOTAŞ, yöredeki toprak sahiplerine acele kamulaştırma ve el koyma tebliğini daha yeni ulaştırdı

Saros Körfezi’nde FSRU liman projesi için acele kamulaştırma ve el koyma tebliği toprak sahiplerine yeni geldi

Saros Körfezi’ni limana çevirmek isteyen BOTAŞ’ın ÇED iptal ve imar planı iptal davalarının keşif ve bilirkişi raporlarını beklemeden FSRU inşaat çalışmalarına başlamasının ardından bölge halkına rağmen yöredeki toprak sahiplerine acele kamulaştırma ve el koyma tebliğinin yeni ulaştırılması tepkilere yol açtı.

“Saros Körfezine işkenceyi durdurun”

Sazlıdere kıyılarında başlatılan inşaat çalışmalarını tesadüfen öğrenen arazi sahibi Mehmet Zeybek’in itirazı sonucunda toprak sahiplerine acele kamulaştırma ve el koyma tebliği ulaştırıldı.

Saros Gönüllüleri Dayanışması tarafından yapılan açıklamada bölgedeki hukuksuzluğun bir an önce durdurulması gerektiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Saros körfezimizin Sazlıdere kıyılarında alelacele inşaatı başlatılan, FSRU Likit doğalgaz limanı ve boru hattı 20 gündür tarım topraklarımızı yok ederek devam ederken, acele kamulaştırma ve el koyma tebliği toprak sahiplerine daha yeni gönderilmiştir. Gerekçeli karar 17.07.2020 tarihinde verildiği halde BOTAŞ şirketi aylarca kararı tebliğ ettirmemiştir. Arazi sahiplerine karar tebliğini yaptırmayan BOTAŞ mülkiyet sahiplerinin bilgisi dışında, kepçe, dozer, kamyon gibi tüm iş makineleri ile Saros körfezine girmiştir. Halkın hizmetinde olması gereken BOTAŞ maalesef dış ticarete ülke topraklarını ve Saros körfezimizi kurban etmektedir. Doğal yaşam hakkımıza rant ve kâr için saldıran BOTAŞ yurttaşların zorlama ile mülkiyet haklarını ellerinden almıştır. Arazi sahibi ailelerin Atalarından kalan en değerli topraklarına el konulmuştur. Çok düşük bedellerle BOTAŞ şirketinin vatandaşların ata topraklarını acele kamulaştırması halka karşı hukuksuzluk reformudur. Dava süreçleri sonlanmadan ve 2 ayrı keşif ve bilirkişi incelemesinin hemen ardından hukuka ve ÇED yönetmeliğine aykırılıklara rağmen başlayan inşaat ve hafriyatlar her gün daha fazla araziye zarar vermektedir. Edirne İdare Mahkemesince bu hukuksuzluğun bir an önce Yürütmesinin Durdurulmasını talep ediyoruz. Saros körfezinde, denizde ve karada yaşayan tüm canlılara, insan haklarına yapılan haksızlığa karşı tüm insanlığı dayanışmamızı büyütmeye çağırıyoruz”

Üniversiteliler de sosyal medyada tepki gösterdi:


Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur