PTT’deki sürgün ve işten çıkarmalar Meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, PTT'deki sürgün ve işten çıkarılmalara ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk  tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis'e soru önergesi verdi

PTT’deki sürgün ve işten çıkarmalar Meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, PTT’deki sürgün ve işten çıkarılmalara ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

Gülüm’ün önerge metninde aşağıdaki ifadeler yer aldı:

PTT emekçileri, taşeron çalıştırma sistemi ve bundan kaynaklanan sorunların yanı sıra Covid-19 salgına karşı alınamayan önlemler ve salgın sürecine uygun olmayan çalışma koşulları nedeniyle uzun zamandır seslerini duyurmaya çalışmaktadır. Özellikle pandemi ile birlikte artan ihtiyaca rağmen personel alımı gerçekleştirilmemiş, risk grubu içinde bulunanlar dahi idari izinli sayılmamıştır.

PTT’de yıllardır yaşanan taşeronlaştırmalarla ağır-güvencesiz çalışma koşullarına mahkûm edilen binlerce işçinin sorunlarına çözüm olunmadığı gibi sendikal hak mücadelelerinin önü kesilmekte, sürgün ve işten çıkartılmalarla mağduriyetleri artmaktadır.

Son olarak Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu’nun Zonguldak olan görev yerinin Urfa Akçakale olarak değiştirilmesi tepkilere yol açmış, İstanbul, Mersin, Ankara, Adana, İzmir, Kocaeli ve Van’da protestolar düzenlenmiştir.

Gülüm’ün Selçuk’a yönelttiği sorular ise şöyle:

  1. Haber-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu’nun görev yeri hangi gerekçeyle değiştirilmiştir? Alınan bu karar 4688 Sayılı Kanun’un 18. Maddesinin yanı sıra ILO’nun 151 Sayılı ve 87’Nolu Sözleşmelerine aykırı değil midir?
  2. PTT’de sürgün politikası izlendiği doğru mudur? Son bir yılda PTT çalışanı toplam kaç kişinin görev yeri değiştirilmiştir? Gerekçeleri nedir?
  3. Taşeron işçiler başta olmak üzere PTT çalışanlarının idareciler tarafından işten çıkartıldığı, sürgün edildiği, düşük ücret, fazla mesai ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği tedbirlerine aykırı bir şekilde çalıştırıldığına yönelik iddialar araştırılmış mıdır?
  4. PTT’de salgına karşı gerekli sorumluluğu üstlenmeyen ve gereğini yerine getirmeyen amirlerin soruşturması sağlanacak mıdır?
  5. PTT dağıtıcı çalışanlarının dönüşümlü olarak çalıştırılmasına ve idari izinli sayılmalarına yönelik bir hazırlığınız var mıdır?Taşeron ve kadrolu çalışan ayrımcılığına son verilerek tüm PTT emekçilerinin kadrolu biçimde istihdam edilmesi, sendikal baskıların son bulması ve işten çıkarılanların işe iadelerinin sağlanmasına yönelik bir girişiminiz olacak mıdır?
  6. Türkiye genelinde emek ve meslek örgütleri yönetici ve üyelerinin sendikal örgütlenmeleri başta olmak üzere temel haklarına yönelik ihlallerin araştırılması amacıyla Bakanlık olarak yapmış olduğunuz bir çalışma mevcut mudur?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur