Nurcan Arslan’ın katiline “iyi hal” indirimi

İstanbul’da 30 Ocak 2016 tarihinde Nurcan Arslan’ı katleden Abdullah Melih Barış’a verilen müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yargılanma tekrar başladı. Bugün Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'inde görülen davanın karar duruşmasında katilin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, müebbet hapis cezasına düşürüldü

Nurcan Arslan’ın katiline “iyi hal” indirimi

İstanbul’da 30 Ocak 2016 tarihinde Nurcan Arslan’ı katleden Abdullah Melih Barış’a verilen müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yargılanma tekrar başladı. Bugün Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’inde görülen davanın karar duruşmasında katilin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, müebbet hapis cezasına düşürüldü.

Sözcü’de yer alan habere göre; Yargıtay’ın bozma ilamının ardından bugün Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına tutuklu sanık Abdullah Melih Barış, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duruşmada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın avukatları ve taraf avukatları da yer aldı. Şikayetçi tarafın avukatları, yerel mahkemenin daha önce verdiği kararda direnmesini talep etti.

Katil tahliyesini talep etti 

Tutuklu sanık Barış, Yargıtay’ın bozma ilamına karşı bir diyeceğinin olmadığını belirterek “Hakkımda tahrik hükümleri ve indirim uygulansın. Yaşadıklarımdan dolayı da pişmanım. 5 yıldır cezaevindeyim, ailem mağdur durumdadır. Bu durumlar göz önüne alınarak tahliyemi talep ediyorum” diye konuştu.

Tutukluluk halinin devamına karar verildi 

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Abdullah Melih Barış’ı “Tasarlayarak öldürmek” suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanığın yargılama sürecindeki iyi hali ve geçmişini de gözeten heyet, cezanın müebbet hapis cezasına indirilmesine karar verdi.

Heyet, sanık hakkında şartlar oluşmadığından haksız tahrike ilişkin hükümlerin uygulanmasına yer olmadığına karar vererek, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Karara muhalefet şerhi

Üye Hakim Yıldız Çakır ise heyetin aldığı karara muhalefet şerhi koydu. Çakır’ın koyduğu muhalefet şerhinde şu ifadeler yer aldı:

Sanığın çoğunluk tarafından uygulanan geçmiş yaşamı ve duruşmalardaki iyi hali kriterlerinin devamından olacak şekilde cezanın failin geleceği üzerinde olumlu ve ıslah edici etkisi olacağı yönünde kanaatim oluşmadığından bu madde hükmünün uygulanmasının mümkün olmayacağı kanaatindeyim. Bu nedenle sayın çoğunluğa katılmıyorum.

Ne olmuştu?

Abdullah Melih Barış, Nurcan Arslan’ın arkadaşlık isteğini reddetmesi üzerine Tokat’tan İstanbul’a ruhsatsız tabancası ile gelip Arslan’ı ‘Son kez görüşelim’ diyerek, ‘pastane’ dediği bir yere çağırdı. Pastane diye gittiği yerin rezidans olduğunu gören Nurcan Arslan oradan ayrılmak istedi. Ancak bu sırada Abdullah Melih Barış’ın silahından çıkan kurşunlarla katledildi.

Abdullah Melih Barış’ın “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan yargılandığı davada iyi hal indirimi uygulanarak müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay işlenen suçta tasarlama olmadığı gerekçesiyle kararı bozmuştu. Yargıtay’ın cezayı bozma kararı vermesinin ardından yargılama süreci yeniden başlamıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur