Muğla’da farklı alanlar için toplam bin 284 ÇED başvurusu yapıldı, hiç olumsuz rapor verilmedi

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, Çevre ve Şehircilik Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na çağrıda bulunarak, “Artık yeter! Muğla’yı öldürecek projelere derhal son verin” dedi

Muğla’da farklı alanlar için toplam bin 284 ÇED başvurusu yapıldı, hiç olumsuz rapor verilmedi

Muğla’da yaşanan ÇED süreçlerini çarpıcı sayılarla ortaya koyan CHP’li Burak Erbay, Muğla’da farklı alanlar için toplam bin 284 ÇED başvurusu yapıldığını açıklayarak, “Muğla’da 2013 yılından bugüne kadar yapılan ÇED başvurularından 508 tanesinde ÇED Gerekli Değil kararı çıkmıştır. Bu durum çok vahimdir. Ancak daha vahim olanı yapılan bin 284 başvurudan hiç birinde ÇED Olumsuz kararı verilmemiştir. İşte bu nedenle Muğla’nın doğası ve su kaynakları talan edilmektedir” ifadelerini kullandı.

TBMM Genel Kurulu’nda Çevre Ajansı Kurulmasına dair kanun teklifi üzerine CHP Grubu adına söz alan Erbay, kanun teklifinin gerekçelerine ve içeriğine bakıldığında çevreyle ilgili pembe tablolar çizildiğini belirterek, “Ancak AKP’nin çevreyle ilgili karnesinin zayıf, uygulamalarının samimiyetten uzak olduğunu” söyledi.

Muğla’da binlerce kilometre karelik alanın maden şirketlerinin insafına bırakıldığına dikkat çeken Erbay, ÇED süreçlerine değinerek şunları söyledi:

ÇED süreçleri doğamızın, ormanlarımızın, kıyılarımızın ve yeraltı ve yer üstü su kaynaklarımızın korunması için en önemli ve etkin yollardan birisi ancak bu süreçler sağlıklı yürütülmüyor. Muğla’da da ÇED süreciyle ilgili ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. Muğla’da 2013 yılından bugüne kadar çeşitli faaliyet alanlarını kapsayan bin 284 adet ÇED başvurusu yapılmıştır. Bu başvuruların 508 tanesi için “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilmiştir.

Yapılan ÇED başvurularının 11’i için ÇED Gerekli, 18’i için ÇED Olumlu kararı verilmiştir. 653 başvurunun da ÇED süreci devam etmektedir. 508 tane ÇED Gerekli Değil kararı çok vahimdir. Ancak daha vahim olanı Muğla’da yapılan ÇED başvuruları içerisinde ne hikmetse bugüne kadar hiç ÇED Olumsuz Kararı verilmemiştir. Bu tablo Muğla’da yaşanan doğa katliamının nedenini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

“Doğal su kaynaklarımız yok ediliyor”

Köyceğiz bölgesinde Sandras Dağı bölgenin su kaynağıdır. Civarındaki Köyceğiz köyü, Kavakarası, Beyobası, Akköprü, Ortaca, Dalaman buradan beslenmektedir. Şu anda bir sürü maden sahasının ÇED süreci devam ediyor. Patlatmalar yapılarak bu su kaynaklarının yok olması tehlikesiyle karşı karşıyayız. Bodrum Ortakent’tebir milyon metrekarelik alanın Özelleştirme İdaresi’ne devredildiği ve bu projenin de arkasında Katarlıların olduğu söyleniyor. Bodrum zaten sıkışmış durumda, bu projeyi kaldırması mümkün değildir.

“Fethiye Körfezi’ni yok edecek kıyı planı acilen iptal edilmelidir”

Fethiye ilçemiz milyonlarca turistin geldiği önemli bir turizm bölgemizdir. Her yıl artan turist sayısı nedeniyle çevre sorunları yaşanmaktadır. Özellikle Fethiye Körfezi ciddi bir kirlilikle karşı karşıyadır. Hali hazırdaki yat limanlarıyla zaten kirlenmekte olan Fethiye Körfezi, şimdi yapılmak istenen yeni limanlarla birlikte yok olacaktır. Bilimsel verilere göre Fethiye Körfezi’nin tekne bağlama kapasitesi bin 657’dir. Şu anda mevcut kapasite bin 185’tir. Bu sayı yüksek sezonda 4 bin tekne kapasitesine kadar çıkmaktadır. Ancak askıda bulunan Muğla-Aydın İlleri Bütünleşik Kıyı Alanları Planı kapsamında yat limanı, Kruvaziyer Limanı, Yat Çekek ve İmalat Yeri ile Su Sporları Faaliyet ve Tesisleri Yapılması planlanmaktadır. Bu projeyle ek olarak bin 53 tekne bağlama kapasitesi getirilecek ve toplam tekne bağlama sayısı 2 bin 238 olacaktır. Bu proje Fethiye Körfezini ve doğal güzelliğimizi geri dönüşü olmayacak şekilde yok edecektir. Bu nedenle Muğla-Aydın İlleri Bütünleşik Kıyı Alanları Planı derhal iptal edilmeli ve Fethiye körfezi temizleme çalışmaları başlatılmalıdır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur