Mamaklılar sosyo-kültürel tesis alanı için açtıkları davayı kazandı

Ankara'nın Mamak ilçesi Şahintepe Mahallesi’nde belediyeye ait olan ve sosyal-kültürel tesis olarak belirlenen alan ticari işletme ve konut şeklinde vasfı değiştirilerek belediye tarafından satıldı. Mamak Halkevi de CHP'li belediye meclis üyeleri ile birlikte yürütmenin durdurulması için dava açtı. Davanın kazanılması üzerine bugün alan önünde basın açıklaması gerçekleştirildi

Mamaklılar sosyo-kültürel tesis alanı için açtıkları davayı kazandı

Ankara’nın Mamak ilçesi Şahintepe Mahallesi’nde belediyeye ait olan ve sosyal-kültürel tesis olarak belirlenen alan ticari işletme ve konut şeklinde vasfı değiştirilerek belediye tarafından satıldı. Mamak Halkevi de CHP’li belediye meclis üyeleri ile birlikte yürütmenin durdurulması için dava açtı. Davanın kazanılması üzerine bugün alan önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Açıklama sırasında Mamak Halkevi’nden Anıl Aktaş ile CHP Mamak İlçe Başkanı Uğur Açıkalın konuşma yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

Vasfı değiştirilerek satılan bu alan için 13.04.2020 tarihinde mahkemeye başvurulmuş, 11 Kasım 2020 tarihinde ise mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı çıkarılmıştır. Bu karar sonucunda alanın vasfının tekrar sosyo-kültürel tesis olarak belirlenmesi gerektiği bilgisi  mahkeme kararı ile birlikte Mamak Belediye Başkanlığı’na dilekçe verilerek bildirilmiştir. Mamak Belediyesi bu dilekçeyi yanıtsız bırakmıştır. Ayrıca Mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararının verilmesine rağmen hukuksuz bir şekilde alandaki inşaat devam ettirilmiştir. Noterden çekmiş olduğumuz  ihtar sonucunda  inşaat durdurulmuştur. Bu hukuksuzluk karşısında da gerekli adımlar atılmış ve atılmaya devam edilecektir. Bölge halkının sorunlarından, sıkıntılarından bihaber olan rant uğruna halkın kullanıma ait alanları şirketlere ve kişilere satan Mamak Belediye Başkanlığına bir kez daha hatırlatmak isteriz. Bölge halkının ihtiyacı akaryakıt istasyonları ve ticari yapılar değildir. Bölge halkının ihtiyacı ücretsiz bir şekilde zaman geçirip, kitap okuyup ders çalışabileceği kütüphanedir. Sanat ile iç içe olabileceği sinema ve tiyatro salonudur. Ailelerin çocuklarını gönderebileceği anaokulu ve kreştir. Şiddete uğrayan kadınların sığınabileceği evdir.

Açıklama, “Bu alan belediyenin değil halkın alanıdır. Belediye görevini yapıp bu alanı halkın kullanımına hizmet edecek bir yapı haline getirmelidir. Biz halka ait olan alanları şirketlere peşkeş çekmeye çalışanlara karşı halkın haklarını korumaya ve yaşam alanlarımızı savunmaya devam edeceğiz” ifadeleriyle sonlandırıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur