“LGS ve YKS’de öğrencilerin bütün müfredattan sorumlu tutulması doğru değildir”

Salgın nedeniyle aylardır yüzyüze eğitim gören öğrencilerin LGS ve YKS sınavlarında tüm müfredattan sorumlu tutulmasına Eğitim-Sen tepki gösterdi

“LGS ve YKS’de öğrencilerin bütün müfredattan sorumlu tutulması doğru değildir”

COVID-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitim devam ederken, ÖSYM LGS ve YKS sınavlarında öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu olacağını açıkladı. 2020 sınavlarında, sınav tarihine az bir zaman kala uzaktan eğitime geçilmesi nedeniyle bir çok konu sınav dışı bırakılmıştı.

ÖSYM’nin öğrencilerin 2021 sınavları için tüm müfredattan sorumlu olacağı açıklamasına Eğitim-Sen tepki gösterdi. ÖSYM’nin açıklamasını skandal olarak nitelendiren Eğitim-Sen açıklamasında şu ifadeler yer verdi:

Pandemi koşullarında eğitim öğretimin bütün eksikliklerine rağmen uzaktan yapılmaya çalışıldığı, çok sayıda öğrencinin uzaktan eğitime erişiminde ciddi sorunlar yaşandığı bir dönemde, LGS ve YKS gibi sınavların kapsamında değişiklik yapılmayarak öğrencilerin bütün örgün eğitim müfredatından sorumlu tutulması kabul edilemez.

Pandemi nedeniyle hayata geçirilen uzaktan eğitim uygulaması ve canlı derslerde, öğrencilere örgün eğitimde uygulanan müfredatın aynısı verilmiştir. Müfredatta uzaktan eğitime uygun bir seyreltme ve azaltma yapılmadığı gibi, çok sayıda öğrencinin uzaktan eğitime erişimde ciddi sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Eğitimde uzun yıllardır var olan eşitsizlikler geçtiğimiz süreç içinde daha da derinleşmiştir. Özellikle sosyoekonomik durumu iyi olmayan düşük gelirli aileler, tarım işçisi çocuklar, anadili farklı olan çocuklar, engelli çocuklar ve diğer dezavantajlı gruplar uzaktan eğitime büyük ölçüde ulaşamamış, MEB gerekli adımları atmadığı için fiili olarak sistemin dışına itilmiştir.

Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimde çok ciddi sorunlar yaşadığı bilinmesine rağmen, hiçbir şey olmamış gibi davranmak mümkün değildir. Yüz yüze eğitimle kıyaslanamayacak kadar dar ve sınırlı olanaklarla yapılan uzaktan eğitimde ve canlı derslerde, bilgisayarı, interneti ve hatta televizyonu olmadığı için derslere katılamayan öğrencileri yok sayarak, öğrencileri bütün müfredattan sorumlu tutmak tam bir sorumsuzluktur.

Uzaktan eğitim koşullarında müfredat ve ders içerikleri tüm farklılıklar dikkate alınarak yeniden oluşturulmalıdır. Eğitime erişemeyen öğrencilerin içinde bulunduğu koşullar dikkate alınmalı, bu öğrencilere yönelik özel çalışmalar yapılmalı, ders içerikleri ve kullanılacak materyaller yeniden düzenlenmelidir. Öğrencilerin sınavlarda hangi konulardan sorumlu olacakları bütün bu adımlar atıldıktan sonra belirlenmelidir.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur