HDP’li Dilşat Canbaz Kaya: “Her dört kadından sadece biri istihdamda”

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, bütçe ve kadın üzerine TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2021 yılı bütçesinin kadın yoksulluğunu derinleştirdiğini belirterek; “DİSK Kadın İşgücünün Görünümü Raporu, AKP iktidarının ayrımcı politikasının vahim sonucunu açıkça ortaya koymaktadır. Pandemi ile birlikte kadın işgücü yüzde 11 kadın istihdamı yüzde 9 azalmıştır" dedi

HDP’li Dilşat Canbaz Kaya: “Her dört kadından sadece biri istihdamda”

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, bütçe ve kadın üzerine TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2021 yılı bütçesinin kadın yoksulluğunu derinleştirdiğini belirterek; “DİSK Kadın İşgücünün Görünümü Raporu, AKP iktidarının ayrımcı politikasının vahim sonucunu açıkça ortaya koymaktadır. Pandemi ile birlikte kadın işgücü yüzde 11 kadın istihdamı yüzde 9 azalmıştır. İşbaşında olmayan kadınların sayısı 5 katına çıkmış ve her dört kadından sadece biri istihdamdadır. AKP iktidarı yoksulluğun ortadan kaldırılması için değil, yönetimine odaklanan bir politika izliyor. Kadınların “yoksulların yoksulu” olarak nitelendirilmesi ve yoksulluğun kadınlaşması kavramı yoksunluklar ve sosyal eşitsizliklerle yakından ilgilidir” dedi.

Kaya, AKP iktidarının sosyal yardım vererek ya da vermeyerek insanları istediği biçimde yönetmeyi planladığını ifade ettiği konuşmasında şunları kaydetti:

AKP iktidarının vatandaşlık hakkı olarak hizmet götürmek yerine keyfi ve ayrımcı sosyal yardım uygulamalarını tercih etmesi boşuna değildir. Bakıma muhtaç çocuk, yaşlı ve engellilerin yükü bir sosyal devlet anlayışı içinde ve kadın/erkek eşitlikçi bir biçimde çözülmek yerine gittikçe ağırlaşan oranda kadınların sırtına yükleniyor. AKP iktidarı sosyal yardım vererek ya da vermeyerek insanları istediği biçimde yönetmeyi planlamıştır.

“Ücretsiz izne çıkarılan kadınların çoğu gündelik işlere gitmek zorunda bırakıldı”

Pandemi dönemimin en ağır sonuçlarını kadın işçilerin yaşadığının altını çizen Kaya; “Bugün de açıkça gördüğümüz gibi pandemi döneminin en ağır sonuçlarını yine kadın işçiler yaşamaktadırlar. Ücretlerde cinsiyet eşitsizliği artmış, kadın işçiler, ücretsiz izin dayatmasına karşılık daha düşük bir ücretle çalışmak zorunda bırakılmıştır. Birçok kadın işçi tek başına çocukları ile yaşam mücadelesi vermektedir. İşini kaybetmenin yıkıcılığı, kadın ve çocuklardan oluşan aileler bakımından çok daha sarsıcıdır. Çocukların okul masraflarını karşılayamayan, kirayı ödeyemeyen, evin zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayan kadınlar işini kaybetme endişesi ile daha kötü koşullarda çalışmaya mecbur bırakılmıştır. Ücretsiz izne çıkarılan kadın işçilerin birçoğu günlük 70-80 lira karşılığında gündelik işlere gittiler. Bakınız; tekstil atölyeleri, temizlik sektörü ve gündelik işler ücretsiz izne çıkarılan kadın işçiler ile doludur. Yani eşitsizlikler büyüyor, kadın yoksulluğu artıyor” diye konuştu.

“AKP iktidarının bütçesinde kadına dair hiçbir şey yok”

AKP iktidarının bütçesinde kadına dair hiçbir şey olmadığını vurgulayan Kaya; “Bu bütçe kadınların bütçesi değil! Gençlerin bütçesi değil! Çocukların, işçilerini işsizlerin, köylünün, çiftçinin bütçesi değil!Bu bütçe halkın bütçesi değil! Bu bütçe sarayın, savaşın bütçesidir” dedi.

“Bütçe değil HDP konuşuluyor”

Kaya, bütçe ve kadın üzerine TBMM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmada; “Halk bizden çiftçinin, kadının, işçinin, öğrencinin sorunlarına çare olacak bir bütçe bekliyor ama bugün komisyonlarda ve bu kürsülerde konuşulan tek şey HDP” diyerek, son dönemde gündemi meşgul eden “HDP kapatılsın” saldırılarına da karşılık verdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur