Hatay’da vaka artışı yüzde 125, hastaneler dolu, valinin pişkinliği arşa kadar

Pandemi karşısında ciddi kamusal tedbirler alınmasını bekleyen Hataylılar beklentilerini farklı platformlarda dile getiriyor. Aldıkları yanıtlar ise iktidarın pandemi yönetiminin ciddiyetsizliğini ve halkın kaygıları karşısındaki umursamazlığını ortaya koyuyor

Hatay’da vaka artışı yüzde 125, hastaneler dolu, valinin pişkinliği arşa kadar

Saray iktidarı birkaç haftalık tam kapanma çağrılarına kulaklarını tıkayarak turizm ve üretimin devamına öncelik verip, tek başına bir işe yaramayan kişisel tedbir önerilerini sürdürürken salgın pek çok kentte kontrolden çıktı.

Son haftada resmi verilere göre kentte vaka artışı yüzde 125, yoğun bakım doluluk oranı ise yüzde 86. Kent halkının doluluk nedeniyle tedaviye erişememe şikayetleri ve kayıp haberleri tırmanıyor.

Bu durumda daha ciddi kamusal tedbirler alınmasını bekleyen Hataylılar da beklentilerini farklı platformlarda dile getiriyor. Aldıkları yanıtlar ise iktidarın pandemi yönetiminin ciddiyetsizliğini ve halkın kaygıları karşısındaki umursamazlığını ortaya koyuyor.

Vali ile yurttaş arasında ilginç diyalog

“Minnina Guys” adlı Twitter hesabı, Hatay Valiliği ve Vali Rahmi Doğan’a hitaben “#HatayİcinKarantina tagı Türkiye gündeminde 1. Sırada. Duymaktan bıktığımız standart cümleler dışında yeni bir açıklama yapacak mısınız?” diye sordu.

Vali Rahmi Doğan’ın yanıtı ise “standart”tı: “Evet sokağa çıkma evde kal.”

Doğan’ın yanıtı tepki çekti.

Bakan Koca açıklamıştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, cumartesi günü yaptığı açıklamada Hatay’da son haftada vaka artış oranının yüzde 125 ve yoğun bakım doluluk oranının da yüzde 86 olduğunu belirtmişti:

“Adana, Hatay, Mersin, Samsun ve Kastamonu Valilerimiz, il Sağlık Müdürlerimiz ve Halk Sağlığı Başkanlarımızla il toplantılarımızı tekrarladık. Sırasıyla Adana, Hatay, Mersin, Samsun yüksek risk altında.

Son haftada Adana’da vaka artışı %50, yoğun bakım doluluk oranı %79. Hatay’da artış %125, yoğun bakım doluluk oranı %86. Mersin’de artış %50, yoğun bakım doluluk oranı %74. Samsun’da artış %35, yoğun bakım doluluk oranı %81. Kastamonu’da artış %50, yoğun bakım doluluk oranı %74. Risk kapımızda. Alışkanlıklarımıza teslim olmayalım. Kısıtlamaları fırsata çevirelim. Tedbirlere daha sıkı uyarak sağlık çalışanlarımıza destek olalım. Mücadele birlikte kazanılır.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur