Hasan Ali Toptaş açıklamalarda bulundu: “Kadının beyanı esastır ama…”

Bir tweet ile başlayan süreç #MeToo hareketini yeniden başlatmıştı. Hasan Ali Toptaş, Milliyet gazetesine konuşma talebinde bulundu. Toptaş verdiği röportajda özrünün aslında bir özür olmadığını açıkladı. "Vicdanım rahat" diyen Toptaş, konuyu yargıya taşıyacağını belirtti

Hasan Ali Toptaş açıklamalarda bulundu: “Kadının beyanı esastır ama…”

Hasan Ali Toptaş’ın TRT 2’de yayınlanan Karalama Defteri’nde “Çeviri bir kitap okurken önce çevirmenin doğum tarihine bakıyorum” sözleriyle başlayan tartışma Leyla Salinger adlı kullanıcının “Bu adamın ifşalanmasını bekleyen kaç kişiyiz?” tweeti ile bir anda tacize uğrayan kadınların yaşadıklarını anlattığı bir akışa dönüştü.

Bu kadınlar arasında yazar Aslı Tohumcu ve Pelin Buzluk da vardı. Birçok yazar ve yayıncının adının yer aldığı tacizci listeleri güncellenerek sosyal medyada dolaşıyor. Farklı sektörlerden kadınlar da uğradıkları tacizleri anlatıyor. Bir tweet ile başlayan süreç #MeToo hareketini yeniden başlattı. Aslı Tohumcu, “Basından arayan arkadaşlar bizi değil, failleri arayın, onlar anlatsın” diye yazdı. Tam da bu sırada Hasan Ali Toptaş’tan Milliyet gazetesine konuşma talebi geldi.

Toptaş’ın ilk gün sonrası “eril faillik” tanımını kullandığı özrünün aslında bir özür olmadığını açıkladığı röportajda, kadının beyanı esastır konusunda yaptığı yorumlar, tacizi “çayını ben getireyim” gibi bir cümleye indirgemesi kabul edilebilir ifadeler değil. “Kimseyi taciz etmedim, vicdanım rahat” diyen Toptaş, konuyu yargıya taşıyacağını söylüyor.

Hasan Ali Toptaş, röportajda sosyal medyada yaptığı açıklamanın yanlış anlaşıldığını belirterek, “Kadının beyanını esas almanın bu ülkede nelere yol açtığını da gördük. Ama ben suçlu değilim, sonuna kadar suçsuz olduğumu savunacağım” dedi.

Ayrıca, Hasan Ali Toptaş sosyal medyada yayımladığı özür metnini de kaldırdı.

Kadınlar sosyal medyada Toptaş’ın açıklamasına dair paylaşımlarda bulunuyor:

 


Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur