Ekoloji Birliği: “Katar’la yapılan su anlaşmasının içeriği açıklansın”

Tayyip Erdoğan'la Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani arasında imzalanan "Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı" ile ilgili bir açıklama yayımlayan Ekoloji Birliği, içeriği gizli tutulan anlaşmanın ayrıntılarının açıklanmasını istedi

Ekoloji Birliği: “Katar’la yapılan su anlaşmasının içeriği açıklansın”

Türkiye ile Katar arasında imzalanan ‘Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı’ adındaki anlaşma ile ilgili bir açıklama yayımlayan Ekoloji Birliği, “Mutabakat Zaptı’nın içeriği bilinmiyor. Her alanda yaşanan özelleştirmeler ve yerli ve yabancı sermayeye satış süreci bizleri ‘su’ anlaşması konusunda kaygılandırmaktadır” diyerek anlaşmanın içeriğinin açıklanmasını istedi.

“Kabul edilemez”

Suyun meta haline getirildiğinin ve su politikalarının uluslararası pazara yönelik olarak belirlendiğinin hatırlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye sularının üzerinde Katar’ın etkinliğin artırılması kabul edilemez. Halkların suya ulaşımı kolaylaştırılması gerekirken bu tür anlaşmalarla zorlaştırılmaktadır. Yapılan anlaşmada ‘yeraltı suları, su kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi, su kalitesi, arıtma ve gıda güvenliği’ gibi vurgular geçse de bu zamana kadar deneyimlerimizden biliyoruz ki, ‘arıtma, geliştirme, koruma’ iddialarının arkasından yeni saldırılar gündeme geliyor.

Su yaşamdır, satılamaz

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan “Bu mutabakat zaptı, sadece iki ülke arasında su yönetimi alanında deneyim ve tecrübelerin paylaşılması ve bilgi alışverişini mümkün kılacak bir metindir. Bu imzalanan metin, iki ülkenin birbirinden su temini, su nakli, suyun paylaşılması ve benzeri hususları içermemektedir” açıklaması yapılsa da anlaşma metni yayımlanmamaktadır.

Bu anlaşmasının içeriğinde neler var?

Katar’ın Türkiye’de toprak alması, şirket satın alması yanında yeni anlaşmalar kuşkumuzu artırıyor. Ayrıca açıklanan verilere göre Türkiye barajlarındaki su seviyesi yüzde 35 seviyelerine düşmüş; kuraklık tehdidiyle karşı karşıyayız. Türkiye’nin su fakiri ülkeler arasında olduğu da biliniyor. Yaşamsal öneme sahip su politikası stratejik öneme sahiptir. Su hem ekolojik denge hem de biyo çeşitlilik bakımından da vazgeçilmezimizdir. Ciddi planlamalarla tüm canlıların yaşam hakkına saygı çerçevesinde değerlendirilmeli ve kesinlikle ticaret haline getirilmemelidir.

Halkın suya erişimi gün geçtikçe azalırken yapılan anlaşmanın içeriğinin açıklanmaması anlaşılır değil. Ekoloji Birliği olarak suyun ticarileşmesine; HES, JES, nükleer ve termik santraller ve maden çalışmalarıyla suların kirletilmesine karşı mücadele ederken Katar’la yapılan anlaşmayla yeni tehlikelerle karşı karşıya kalacağız. Anlaşmanın içeriği açıklanmalı, suyun ticarileşmesine izin verilmemeli.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur