DİSK/Enerji-Sen sayaç okuma işçilerine seslendi: “İşçinin çalıştığı sokağa çıkma yasağı olmaz, salgınla mücadele komitelerinde birleşelim”

DİSK/Enerji-Sen Sendikası üyesi sayaç okuma işçileri, çalışma arkadaşlarına seslenerek, "Çalışırken ölmek istemiyoruz, yaşamak için salgınla mücadele komitelerinde birleşelim" dedi

DİSK/Enerji-Sen sayaç okuma işçilerine seslendi: “İşçinin çalıştığı sokağa çıkma yasağı olmaz, salgınla mücadele komitelerinde birleşelim”

COVID-19 tedbirleri kapsamında alınan hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamasına bugün (5 Aralık) başlandı. Ancak iktidarın çarklar dönsün politikası kapsamında işçiler yasaktan muaf tutulurken, virüsün işçiler arasında yayılmaması içinde gerekli önlemler alınmadı.

DİSK/Enerji-Sen Sendikası, Twitter hesabı üzerinden bir video paylaşarak İSKİ ve İGDAŞ işçilerine seslendi. Enerji-Sen üyesi sayaç okuma işçileri, iş arkadaşlarına seslenerek, kendilerinin çalıştığı bir sokağa çıkma yasağının olmayacağını ve salgınla mücadele komitelerinde buluşma çağrısında bulundu.

İstanbul’un sağlığı için tedbirleri alın

Videoda yer alan İSKİ sayaç okuma işçisi olduğunu belirten bir emekçi, yüzlerce hanenin sayaçlarını okuyacağını ifade ederek salgına yönelik tedbir alma çağrısında bulundu:

Bugün sokağa çıkma yasağı var ama İSKİ sayaç okuma işçisi olarak ben sokaktayım. Birçok yer kapalı olmasına rağmen bugün yüzlerce hanenin su sayaçlarını okuyacağım. Bizlerin sokakta olduğu, kapı kapı gezdiği bir sokağa çıkma yasağı olamaz. İstanbul’un ve kendi sağlığımız için tedbirleri alın.

Salgın ile mücadele komitelerine katılalım

Bir başka işçi, sokağa çıkma yasağında sayaçlarını okumak için gittiği yurttaşların kendisine “Neden geldiniz?” diye kızdığını belirterek, “Soruyorum şimdi, sayaç okuma mı acil iş? İşçilerin çalıştığı bir sokağa çıkma yasağı olmaz. Bu işi işçiler yine çözecek” dedi ve Salgın ile mücadele komitelerine katılama çağrısında bulundu.

İnsani ihtiyaçlarımızı dahi karşılayamıyoruz

Ben İSKİ sayaç okuma işçisiyim. Sokağa çıkma yasağı var ama benim gibi yüzlerce arkadaşım bugün çalışmakta. Sözde çalışma saatlerini düzenlediler. İşte görün, sokağa çıkma yasaklarında bile çalışır hale geldik. Her taraf kapalı. İnsani ihtiyaçlarımızı bile karşılamıyoruz. Bu duruma seyirci kalmayalım. Salgın ile mücadele komitelerini kuralım. Birbirimize sahip çıkalım.

Çalıştığımız süre boyunca binaların kapıları bize açılmıyor. Bizleri içeri almıyorlar. “Sokağa çıkma yasağı var, neden geldiniz?” diyerek bizi binaya sokmuyorlar. Sahada çok mağduruz. Bir çay içecek yer bulamıyoruz, tuvalete gidecek yer bulamıyoruz. Biz enerji işçileri olarak acil işler dışında tüm enerji işçilerinin sahadan çekilmesini istiyoruz.

İşçileri sarı sendika ve işverenin inisiyatifine bırakmayacağız

Konuya ilişkin Sendika.Org’a konuşan Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, İBB yetkililerine seslenerek, işçilerin taleplerinin yerine getirilmesini istedi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun her gün kapanma çağrısı yaptığını ancak kendi işçilerini sokağa sürdüğünü belirten Keskin açıklamasında şunları söyledi:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı her gün kapanma çağrısı yapıyor ama sokağa çıkma yasalarında kendi işçileri maalesef sokaklarda. İnsanı ihtiyaçlarını bile karşılayamadan çalışmak zorunda. Hijyen koşullarından uzak her gün yüzlerce hanenin kapısını çalıyorlar. Hem virüse maruz kalıyorlar hem de kapı kapı bu virüsü yayıyorlar.

İstanbul halkının ve çalışanlarının sağlığını düşünüyorlarsa ilk önce borçlarından dolayı her gün yaptıkları kapama işlemlerini durdurmaları ve acil iş olmayan saat okuma işlerini durdurmalıdır. İşçiler arasında kadrolu KHK çalışanı diye ayrım yapmamalıdır.

Düne göre eski gücünüz olmasa bile biz çalışan tüm işçilerimize bir söz verdik. “Sizleri sarı sendikaların, işverenlerin inisiyatifine teslim etmeyeceğiz” dedik ve bu sözlerimizin de sonuna kadar arkasındayız. Her gün onlarca çalışan isçimizden telefon alıyoruz. Yaşanılan sıkıntılarını dile getiriyorlar. Bizde buradan bu gerekçeler ile İSKİ, İGDAŞ ve İBB yetkililerine sesleniyoruz. Sahadaki işçilerin taleplerine kulak vermek zorundasınız, güvenceli çalışma insanca yaşam talebini karşılamalısınız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur