DİSK Basın İş: Gazeteciler sizi sıkıştıracak soruları halk yararı için sorar

DİSK Basın İş, YOL TV muhabirinin, Fahrettin Koca'ya soru sorumasına izin verilmemesi ve bakanlık grubundan çıkarılması ile ilgili açıklama yaptı: "Gazeteciler soru sorar! Hem de sizi sıkıştıracak soruları, halk yararı için sorar!"

DİSK Basın İş: Gazeteciler sizi sıkıştıracak soruları halk yararı için sorar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı basın toplantısında, soru sormasına izin verilmeyen ve haber vermeksizin sabın emekçilerinin yer aldığı WhatsApp grubundan çıkarılan Özge Uyanık hakkında, DİSK Basın İş açıklama yaptı. Açıklamasında Fahrettin Koca’ya seslenen DİSK Basın İş, “Gazeteciler soru sorar! Hem de sizi sıkıştıracak soruları, halk yararı için sorar!” dedi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Yol TV Ankara muhabiri Özge Uyanık, görevi gereği Sağlık Bakanlığı’nın toplantılarını takip ediyor, gerek Bakan’ın gerek bakanlık yetkililerinin açıklamalarını haberleştiriyor. Özge Uyanık twitter hesabından yaptığı açıklamada bakanlık toplantılarında kendisine soru yöneltme izni verilmediğini, soru sormak için talepte bulunduğu halde görmezden gelindiğini açıkladı. Özge Uyanık son toplantıda da aynı şey olunca Bakan’a yöneltmek istediği soruyu sosyal medya hesabından sordu. Bunun üzerine Özge Uyanık toplantı takvimlerinin ve açıklamaların paylaşıldığı bakanlığa ait Whatsapp grubundan gerekçesiz çıkarıldı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aylardır Covid-19 virüsü ile mücadele ediyoruz. Herkesin gözü Sağlık Bakanlığı’nda. Gerek kamuoyunun sürekli rakamlara dair kuşkusunu dile getirmesi gerek Dünya Sağlık Örgütü’nün baskılarıyla vaka ve ölüm sayılarının bir süredir daha yüksek gösterildiğini görüyoruz. Bakan’ın açıklamalarından anlıyoruz ki aylar önce günlük vaka sayıları 80 binlerde imiş. Halka açıkça yalan söylemeyi marifet sayan Sayın Bakan’a bu cesareti veren ise zapturapt altına aldıkları medya kuruluşlarının her denileni “doğru” kabul etmesi, halka yalan söyleyen bir bakanlığın yalanına ortak olması.

Oysa gazeteci soru sorar. Sizi sıkıştırmak için değil, halka gerçekleri ulaştırmak için sorar.

Sayın Bakanlık yetkilileri, bakanlık babanızın çiftliği değildir! Gazeteciler sizin ağzınızdan çıkanı sorgusuz sualsiz kabul edecek görevlileriniz değildir. Haber kaynaklarından yoksun bırakarak gazetecileri “terbiye” edemezsiniz!

Gazeteci Özge Uyanık’tan ve tüm gazetecilerden derhal özür dileyin. Özge Uyanıkı’ bakanlık haberleşme ekleyin ve kendisini gruptan çıkaran yetkili hakkında gerekli işlemi derhal yapın!

Soru sormasına izin verilmeyen muhabir bakanlığın iletişim grubundan çıkarıldı

Sendika.Org

 

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur