Ayn İsa’da gerilim: TSK destekli cihatçılar ilk denemelerinde püskürtüldü, Kürtler üzerinde baskı sürüyor

Ayn İsa, bir süredir TSK destekli cihatçı grupların saldırısı altında. QSD, saldırıları püskürtürken Rusya’nın devreye girmesiyle Ayn İsa’da Suriye ordusuyla birlikte üç ortak kontrol noktası kurma konusunda anlaştı. Öte yandan QSD, Ayn İsa’nın kontrolünün bütünüyle Şam yönetimine devredilmesi yönündeki öneriyi ise kabul etmedi. Cihatçılar yeni bir saldırıya hazırlanırken Rusya'nın baskısı da sürüyor

Ayn İsa’da gerilim: TSK destekli cihatçılar ilk denemelerinde püskürtüldü, Kürtler üzerinde baskı sürüyor

Suriye’de Demokratik Suriye Güçleri (QSD) kontrolündeki stratejik yerleşimlerden Ayn İsa’da gerilim sürüyor.

Rakka ile Haseke vilayetlerini birbirine bağlayan M4 otoyolu üzerinde bulunan kasaba Kobanê’yi diğer Rojava kantonlarına bağlayan bir kavşak noktası olarak da özel önem taşıyor.

YPG liderliğindeki QSD güçleri tarafından IŞİD istilasından kurtarılan Ayn İsa, TSK ve beraberindeki cihatçıların 9 Ekim 2019’da başlattığı “Barış Pınarı Harekâtı” adlı askeri müdahalede de hedef alınmış ancak daha sonra Rusya’nın devreye girmesiyle TSK ve cihatçı grupların ilerleyişi M4 otoyoluna inmeden durdurulmuştu. Temas hattında kontrol Rusya, Suriye ve Demokratik Suriye Güçleri’nin ortak inisiyatifine bırakılmıştı.

Bu temas hattının stratejik noktalarından Ayn İsa, bir süredir TSK destekli cihatçı grupların saldırısı altında. QSD, saldırıları püskürtürken yine Rusya’nın devreye girmesiyle Ayn İsa’da Suriye ordusuyla birlikte üç ortak kontrol noktası kurma konusunda anlaştı. Öte yandan QSD, Ayn İsa’nın kontrolünün bütünüyle Şam yönetimine devredilmesi yönündeki öneriyi ise kabul etmedi.

Saldırılar sürecek

Şam ile Kürtler arasındaki bu çelişki TSK’yi de Ayn İsa’yı hedef alma noktasında cesaretlendiriyor. “Suriye Milli Ordusu” adı altında bir araya getirilen cihatçıların 18 Aralık’ta erken saatlerde başlattığı saldırılar QSD’nin direnişi ile püskürtüldü ve bu saldırı 19 Aralık’ta son buldu. Ne var ki cihatçılar 20 Aralık’ta yeni bir saldırı başlatacaklarını duyurdu.

Bu saldırılar Rusya’nın garantörlüğündeki ateşkesin ihlali anlamına geliyor. Ancak Rusya saldırıları durdurmaktan çok Kürtleri Şam’a taviz vermeye zorlamak için fırsata çevirme çabasında. QSD üzerinde “Ayn İsa’yı Şam’a bırakın” baskısı sürüyor. Rusya çizgisindeki haber-analiz sitesi South Front, QSD’nin Ayn İsa’yı Şam’a devredebileceği yönünde analizlere yer veriyor.

YPG çizgisindeki Hawar Haber Ajansı’na göre (ANHA) QSD ise saldırılar karşısında öz savunma hakkını sonuna kadar kullanacaklarını belirtiyor. QSD Sözcüsü Kino Gabrial, Rus güçleri ve Şam hükümeti ile 9 Ekim’de Ayn İsa’da ortak 3 gözlem noktası kurulması anlaşma yaptıklarını hatırlatarak, “Olası gelişmeleri bizler zaten paylaşıyoruz. Ayn İsa’nın hükümete bırakılacağı iddiaları gerçek dışıdır. Herhangi bir gelişme olduğunda bizler kamuoyunu resmi olarak bilgilendiriyoruz” dedi.

Cihatçılardan Ruslara taciz atışı

Tüm bu gelişmelerin üstüne, Rus askeri polisinin M4 otoyolunda sivil araçlara eşlik ettiği devriyeleri sürerken cihatçılardan bu devriyelerden birini hedef alan bir saldırı gelmesi gerilime yeni bir boyut kattı.

Saldırı muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından duyurulurken Rus resmi kanalları henüz bir açıklama yapmamıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur